Derbiul de la Cudalbi, câștigat de Târgu Bujor

Etapa a 16-a din Liga a IV-a de fotbal a consemnat una din surprizele Campionatului Județean

Meciul de la Cudalbi dintre liderul Voința și Covurluiul Tg. Bujor (locul 3) s-a încheiat cu victoria oaspeților. Și încă la un scor de forfait: 0-3 (la juniori, 2-5). Scorul n-a fost singura surpriză, ci și maniera în care a fost obținută victoria. La un fault al lui Ndigwe, arbitrul Adrian Sava l-a eliminat pe nigerian, bujorenii jucând, practic, în zece oameni tot meciul. Cu toate acestea, vioara întâi a fost echipa-oaspete, care în mitanul al doilea a făcut legea pe teren. Prima repriză a fost caracterizată printr-un echilibru, arătat și de scorul la pauză, 0-0. În minutul 65, Edi Dumitru a înscris primul gol, tot el ducând avantajul la două goluri, prin reușita din minutul 79. A fost și perioada în care jucătorii liderului au cedat complet, acuzând o scădere a potențialului fizic. Cu trei minute înainte de fluierul final, Moise a înscris pentru 3-0. Mare surpriză, dar un succes pe deplin meritat pentru Covurluiul Tg. Bujor (foto)!

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

Voința: Palade - Andrei, Antofe, Gâță, Dajboc - Postelnicu, Bursuc - Moroșanu, Dragomir, Oniciu - Stoian. Au mai intrat: Chiciuc, Spânache, Dumitru și Bahnașu. (antrenor Gelu Munteanu).

Covurluiul: Vicol - Ștefănescu, Stoica, Nanu, Ghimpu - Ndigwe, I. Constantinescu, Moise - Năpârlică, Coroiu, E. Dumitru. Au mai jucat: Ciotârcă, Mohorîță, Drăgan. (antrenor Damian Bancilă).

În fruntea clasamentului se ascute lupta, întrucât Covurluiul a ajuns la doar trei puncte de lider, dar are un meci mai puțin disputat. Iată și celelalte rezultate: Avântul Drăgănești - Muncitorul Ghidigeni 2-3 (2-0 la juniori), Victoria Independența - Agrostar Tulucești 0-0 (0-5), Gloria Ivești - Siretul Cosmești 2-3 (1-4), Viitorul Umbrărești - Lascăr Schela 1-1 (4-1) și Șoimii Foltești - Progresul Munteni 2-2 (3-0), iar Alegria Matca a stat.

Clasament seniori: 1. Voința Cudalbi 35 puncte, 2. Alegria Matca 34 p, 3. Covurluiul Tg. Bujor 32 puncte. La juniori: 1. Agrostar Tulucești 38 puncte, 2. Covurluiul Tg. Bujor 34 p, 3. Muncitorul Ghidigeni 31 puncte.

Victorie clară pentru lider în Liga a V-a

În Liga a V-a, etapa a 16-a, liderul Foresta Șendreni a câștigat în deplasare, 4-0, la Victoria Slobozia Conachi. Celelalte rezultate: Viitorul Frumușița - Siretul Piscu 4-1, Inter Tudor Vladimirescu - Luceafărul Berești 0-4, ACS Vînători - Voința Cișmele 1-0, Mălina Smârdan - Sporting Galați 2-1, Răzeșii Valea Mărului - Avântul Jorăști 1-2, Prutul Vlădești - Flacăra Pechea 0-4, Viitorul Costache Negri - Zorile Grivița 4-0. Clasamentul la zi: 1. Foresta Șendreni 39 puncte, 2. ACS Vînători 37 p, 3. Flacăra Pechea 33 puncte.

Citit 1824 ori Ultima modificare Miercuri, 27 Martie 2024 09:59