România, eliminată în „optimi”, din postura de câștigătoare de grupă

România, eliminată în „optimi”, din postura de câștigătoare de grupă
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Selecționata țării noastre a încheiat parcursul de la Campionatul European de fotbal din Germania, dar rămâne cu gustul plăcut al calificării dincolo de faza grupelor

Meciul România - Olanda din ”optimi” a fost, practic, fără istoric, întrucât o singură echipă s-a aflat pe teren în marea majoritate a timpului. Aceea a fost selecționata batavă, care s-a și impus de o manieră clară, scor 3-0, fără ca România să fi putut riposta pe măsură, în afara primului sfert de oră de joc.

În ciuda faptului că a fost câștigătoarea Grupei E, România n-a avut norocul să întâlnească o echipă mai slab cotată, ci, dimpotrivă, a dat peste Olanda. Valoarea mult mai modestă din punct de vedere individual a jucătorilor noștri, comparativ cu olandezii, s-a făcut vizibilă pe durata partidei mai mult ca oricând. În afară de cele trei goluri înscrise de adversari (Gakpo - min. 20, Malen - min. 83 și 90+3), cele mai mari ocazii de gol ale partidei le-au aparținut tot olandezilor.

Una peste alta, rămâne performanța importantă pentru nivelul fotbalistic al României, că naționala nu doar că a participat la EURO 2024, dar a și trecut de faza grupelor chiar de pe primul loc.

În același timp, trebuie remarcat că toate cele trei echipe calificate din grupa României au fost eliminate în optimi.

"Plecăm cu capul sus, dar cu sufletul frânt. Am dat totul. Încheiem o poveste frumoasă, care poate să aducă în viitor lucruri foarte bune, dacă știm cum să gestionăm acest moment. Pentru fotbalul românesc poate să fie un nou început. Le mulțumesc băieților pentru tot parcursul și pentru implicare. Au depășit limite, au rupt bariere, să nu uităm că România s-a calificat de pe primul loc, a câștigat grupa de la EURO", au fost concluziile trase de selecționerul Edi Iordănescu, la capătul partidei.

Selecționerul, încă indecis

Deși există discuții avansate pentru ca Edi Iordănescu să rămână selecționerul României în continuare, cel puțin pentru încă doi ani - ceea ce ar cuprinde campania de calificare la Cupa Mondială 2026 - se pare că acesta ar avea alte planuri. La declarațiile de după meciul cu Olanda, Iordănescu a lăsat de înțeles că mai degrabă nu va mai continua în postura de selecționer al României.

"Pentru mine lucrurile sunt clare. Sunt mândru de tot ce s-a realizat aici, de echipă, de familia din jurul echipei, de colegii mei. Această echipă națională poate să continue să crească. Am nevoie de odihnă, după care, cu siguranță, va fi o discuție cu federația și cu președintele, cărora le mulțumesc pentru tot suportul, dar în același timp va fi o discuție cu familia mea. Nu știu ce o să fie, dar știu un lucru clar: în momentul ăsta, familia mea are mai multă nevoie de mine decât naționala României. Cel puțin în acest moment, asta simt. Aceşti doi ani jumătate au fost foarte grei", a adăugat selecționerul.

Se știe programul ”sferturilor”

Fără echipa României în competiție, Campionatul European de fotbal din Germania a ajuns la faza sferturilor de finală. Astfel, vineri și sâmbătă se vor disputa partidele decisive pentru intrarea în careul de ași. Iată programul complet: vineri: Spania - Germania (ora 19:00), Portugalia - Franța (ora 22:00); sâmbătă: Anglia - Elveția (ora 19:00) și Olanda - Turcia (ora 22:00).

Citit 814 ori Ultima modificare Miercuri, 03 Iulie 2024 14:12

1 comentariu

  • postat de Ana List
    Vineri, 05 Iulie 2024 06:41
    89.136.185.***
    Chiar și așa,dacă călăul care l-a măcelărit pe Hagi și l-a băgat în spital pe Mogoș era eliminat; dacă Mănăilă nu era oprit din cursa pentru egalare din min.82,despre altceva s-ar fi vorbit acum.Ne e teamă să vorbim despre arbitraj ptr că arbitrul a fost neamț?Echipa a căzut după atacul asupra lui H
    0
    1

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.