Gruparea gălățeană rămâne singura din Superliga fără să fi pierdut vreun meci, după ce a parcurs zece partide din primele 11 etape
Cea mai recentă izbândă a fost în Giulești, contra unei echipe cu pretenții. Meciul Rapid - Oțelul a avut permanent un iz de remiză, cu un duel foarte echilibrat pe toată durata jocului. Fiecare dintre cele două echipe a avut câteva ocazii, cea mai mare fiind a gazdelor, dar portarul Iustin Popescu a dovedit încă o dată că este un transfer reușit, cu o intervenție spectaculoasă.
În general, jocul Oțelului a fost unul bun, iar faptul ca a fost obținut un punct pe terenul Rapidului poate fi considerat un rezultat favorabil. Pe de o parte, pentru ca o menține pe Rapid la distanță, iar pe de altă parte, pentru ca două echipe din preajmă sa, “U” Cluj și CFR Cluj, au pierdut neașteptat.
Oțelul a jucat în formula: Popescu - Maftei, Zivulic, Stevanovic, Miguel - Lameira, Chira, Teles - Maciel, Cisotti, Pop. Au mai intrat: Juric, Djuric, Cojocaru. Gălățenii au ajuns la 18 puncte în clasament, cu patru lungimi peste prima echipă aflată sub linia de play-off, dar și cu un meci mai puțin disputat. În următoarea etapă, Oțelul are de jucat pe teren propriu, cu CSU Craiova.