Oțelul - UTA 1-1, aproape de victorie

Oțelul - UTA 1-1, aproape de victorie
Evaluaţi acest articol
(12 voturi)

Gălățenii aveau misiunea de a câștiga meciul cu UTA, etapa a 20-a a Superligii, pentru a avea o vacanță de iarnă ceva mai liniștită. Deși ar fi meritat să câștige, în special după evoluția din partea secundă, Oțelul a remizat, scor 1-1 (0-1), cu una dintre contracandidatele la evitarea retrogradării.

Meciul a debutat sub semnul echilibrului, iar o fază fixă avea să facă diferența pentru prima parte a jocului. La un corner din minutul 38, reluat de Costache în bară, mingea a ricoșat la Cr. Mihai, care din apropiere a marcat pentru 1-0 în favoarea arădenilor.

Oțelul a înscris înainte de pauză, însă golul marcat de Adăscăliței cu capul, din 6 metri, a fost anulat, pentru un ofsaid la Cisotti, care a sărit la aceeași fază fără să fi atins mingea.

În prima repriză, jocul s-a desfăşurat într-un ritm destul de lent, cu acţiuni previzibile, multe pase greşite, faulturi dese şi mingi aruncate mai mult la întâmplare. Gălăţenii au fost ceva mai insistenţi, arădenii mulţumindu-se să contraatace, însă fazele de poartă au fost puţine.

Partea a doua a fost una mult mai bună pentru gruparea roș-alb-albastră. Trupa pregătită de Dorinel Munteanu avea să egaleze în minutul 54, tot în urma unei faze fixe. Bourard a trimis o centrare în careu, Adăscăliței i-a așezat lui Cisotti, iar italianul a înscris cu toate eforturile adversarilor de a se pune în calea mingii ce se îndrepta spre poartă.

S-a făcut 1-1, iar la cum decurgea jocul părea că Oțelul va reuși să și câștige. Alex Pop a ratat cea mai mare ocazie a meciului, în minutul 84, când rămas singur cu portarul, a ratat de puțin ținta. Puţin mai înainte, în minutul 81, s-a acordat şi un penalty pentru Oţelul, dar cei din camera VAR au scos lovitura în afara careului, de unde Pop a trimis foarte puţin pe lângă.

La final, Oţelul a bifat al şaptelea meci consecutiv pe teren propriu fără victorie, iar calificarea în play-off a devenit deja utopie. Gălăţenii ar putea acuza şi arbitrajul în acest meci, ambele faze importante ale partidei fiind judecate în defavoarea lor.

Oţelul a jucat în formula: I.Popescu - Adăscăliţei ('55 Maftei), Cisse, Stvanovici, Tomasevici ('65 Miguel Silva) - Cisotti, Zivulici, Lameira ('46 Bourard; 87 Cojocaru) - Al.Pop, Jurici, Tănasă ('55 Teles).

În clasament, Oţelul se află pe locul 10, cu 24 de puncte, având doar două puncte mai mult decât prima echipă de pe locurile de baraj.

În runda următoare, Oţelul va juca în deplasare cu CFR Cluj, duminică, 22 decembrie. Până atunci, marţi, 17 decembrie, la Galaţi va veni Sepsi Sf.Gheorghe, în "Cupa României", unde Oţelul nu se poate califica în sferturi decât prin jocul rezultatelor, chiar dacă va obţine victoria.

Citit 1686 ori Ultima modificare Sâmbătă, 14 Decembrie 2024 17:07

4 comentarii

  • postat de vasile
    Duminică, 15 Decembrie 2024 18:03
    128.127.119.***
    otelul se duce pe retrogradare.,,,nu jucam.
    5
    3
  • postat de Cetătean
    Duminică, 15 Decembrie 2024 10:31
    62.166.216.***
    "Aproape de victorie" Hahaha, mai curănd aproape de retrogradare din păcate !!!!
    5
    11
  • postat de Puiu
    Duminică, 15 Decembrie 2024 07:02
    5.13.146.***
    joc urat, haotic, footbal zero, nimic, nimic,nimic...
    5
    11
  • postat de Ion
    Duminică, 15 Decembrie 2024 04:33
    5.13.222.***
    Un singur cuvint RUSINEEEE.
    6
    11

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.