Tiki-Tase Dunărea / Dunărea Galaţi – Gloria Buzău 3-1

Eliminată din Cupa României după o demonstraţie de fotbal generos din cale-afară, a doua formaţie a Galaţiului a învins fosta prim-divizionară Gloria Buzău, atacantul George Cârjan reuşind „dubla”

FCM DUNĂREA GALAŢI – GLORIA BUZĂU 3-1 (2-1)

Meci disputat ieri în etapa a XI-a a Ligii a II-a, Seria I;

Stadionul „Dunărea” – 100 de spectatori;

Au marcat: Cucu 21’, Cârjan 31’, 69’ / Ţabără 8’;

Echipele utilizate:

DUNĂREA: Pârvu – Cristescu, Marin (46’ Velescu), Cucu, Popescu – Cioinac, Cristea – Bârlădeanu (63’ Grosu), Avram (79’ Eni), V. Munteanu – Cârjan. Antrenor: Viorel Tănase.

GLORIA: Sârbu – Jercălău, Filip, Ţabără, Poteraşu – Horovei, M. Puşcă – Spătaru (60’ Manea), D. Prodan (67’ Corcoveanu), Boboc – Mihălcescu. Antrenor: Mihai Ciobanu.

Arbitru: Ionuţ Iugulescu (Târgovişte). Asistenţi: Marius Badea, Daniel Demetrescu (ambii din Rm. Vâlcea).

Există viaţă după o moarte „frumoasă”

A primi felicitări după ce pierzi la scor e ca şi cum ţi s-ar spune că ai rămas la fel de frumos şi în coşciug. Probabil că Viorel Tănase a cules o grămadă de saluturi după cele 50 şi ceva de minute neaşteptat de bune de la Vaslui, în ciuda scorului final, hâd ca o lamă plină de hemoglobină: 4-1! Şi chiar îţi vine greu să mai intri pe gazon cu aceeaşi plăcere după un deznodământ atât de cinic. Ieri însă „mortul” frumos de lângă Podul Înalt şi-a dezlipit braţele de pe piept şi a făcut o victimă cu nume, Gloria Buzău. Trupa lui Mişu Ciobanu, care a stat după gard (alături de preparatorul fizic Alexandru Ciobanu, fiul său, ambii suspendaţi), a contat doar în startul meciului. A înscris lejer prin Ţabără, după un corner, şi a rămas fără fise după ce Prodan, scăpat singur de la 40 de metri, a tras în portar (17’). La 0-2 altfel s-ar fi jucat. O simţise din plin şi Dunărea la Vaslui, zilele trecute.

Cârjan a fost decisiv

Gălăţenii, susţinuţi de pe margine de foarte vocalul Tase, şi-au dat instantaneu restart şi au marcat cât să le fie cald după un început geros de campionat. Cucu a egalat cu o lovitură de cap din careul mic, după un corner (21’), Cârjan i-a împrumutat procedeul zece minute mai târziu, tot atacantul Dunării făcând 3-1 după pauză cu un şut perfect de la 12 metri (69’). „M-am temut mult de acest meci, n-a fost o victorie uşoară”, a spus la final tehnicianul dunărenilor, oftând uşurat. Ciobanu plecase şi el de la gard tot mai mâhnit că fosta prim-divizionară e c-un picior în Liga a III-a.

Celelalte rezultate ale rundei:

Seria I: Astra II Giurgiu – FCM Bacău 1-1, Victoria Brăneşti – Callatis Mangalia 0-0, Săgeata Năvodari – FC Snagov 2-2, CF Brăila – Dinamo II Bucureşti 1-0, FC Botoşani – CSMS Iaşi 1-2, Farul Constanţa – Delta Tulcea 0-0 şi CS Otopeni – Viitorul Constanţa 0-1.

Seria a II-a: Gloria Bistriţa – CSM Rm. Vâlcea 4-1, Luceafărul Oradea – Gaz Metan Severin 2-0, Chindia Târgovişte – Unirea Al. Iulia 0-0, FC Argeş – FC Olt 2-1, Juventus Bucureşti – ALRO Slatina 0-1, Arieşul Turda – FC Bihor 2-1, FC Maramureş – UTA 2-1 şi Mureşul Deva – FC Timişoara 0-3.

Citit 1818 ori Ultima modificare Duminică, 30 Octombrie 2011 15:28