Şansele de calificare ale Oţelului, înecate!

Paraschiv (în momentul şutului din ultimele minute ale jocului de miercuri seară) şi colegii săi nu se aşteptau ca Basel să remizeze la Lisabona

* Înfrângerea de pe „Teatrul Viselor” nu le-a stricat planurile lui Dorinel Munteanu şi compania aşa cum a făcut-o FC Basel prin remiza neaşteptată de la Lisabona * Ca să mai prindă locul al treilea în ierarhia Grupei C, băieţii Neamţului ar trebui să câştige ultimele două jocuri, iar elveţienii să nu scoată mai mult de un punct cu Manchester

Clasament Grupa C

1. Manchester        4          2          2          0          8-4          8

2. Benfica           4          2          2          0          5-2          8

3. Basel              4          1          2          1          6-7          5

4. OŢELUL                  4          0          0          4          1-7          0

Meciurile următoare

OŢELUL – Basel (22 noiembrie)

Manchester – Benfica (22 noiembrie)

Basel – Manchester (7 decembrie)

Benfica – OŢELUL (7 decembrie)

Golul lui Huggel, cel mai enervant

Miercuri seară, runda a patra din Grupa C. Pe „Estadio Da Luz” din Lisabona se deschidea scorul repede, mai iute chiar şi decât pe „Old Trafford”. Rodrigo făcea 1-0 în minutul 4 pentru Benfica, aşadar era o veste bună pentru Oţelul, formaţie aflată în acel moment în luptă cu elveţienii. Patru minute mai târziu au înscris şi „Diavolii Roşii” prin Valencia, dar înfrângerea în Marea Britanie nu era un fapt neprevăzut pentru roş-alb-albaştri. Gălăţenii au avut şansa egalării prin Neagu, cu trei minute înainte de pauză, dincolo curgeau cartonaşele galbene pe bandă rulantă. Nu şi golurile. Românii au sperat să marcheze în sanctuarul lui Sir Alex Ferguson, chiar şi-a forţat reputatul adversar să tragă de timp, şi numai cu o egalare-bombă şi-ar fi dres seara. Basel punctase în Portugalia (Huggel 64’) şi-şi securiza importanta remiză.

Măcar o victorie

„Cât s-a terminat la Lisabona? 1-1? E o glumă, sper”, comentau între ei fotbaliştii Oţelului care chiar arătaseră ca nişte fotbalişti în contrele cu Rooney, Berbatov şi Rio Ferdinand. După 0-2 cu United, singurele speranţe ale dunărenilor la un loc trei ţin de domeniul fantasticului: victorie cu Basel, victorie şi la Benfica acasă, iar gruparea din Ţara Cantoanelor să nu obţină mai mult de-un punct cu britanicii în ultima etapă. În cazul în care la Lisabona nu s-ar fi produs surpriza, misiunea sportivilor de la Mila 80 a Dunării ar fi fost ceva mai omenească. Cu un succes în faţa lui Basel şi un egal pe „Stadionul Luminii”, în condiţiile în care lusitanii şi-ar menaja vedetele, treapta care duce spre primăvara Europa League ar fi părut o idee mai accesibilă. „Oţelarilor” le mai rămâne o provocare destul de importantă, să câştige un meci în Liga Campionilor!

Citit 688 ori Ultima modificare Joi, 03 Noiembrie 2011 13:28