Duminică după-amiază s-a disputat ultimul meci oficial din acest sezon al fotbalului din județul nostru. A fost o nouă ediție a „Cupei României”, competiție căreia i se acordă peste tot aceeași atenție ca și campionatului.
Protagoniste au fost Voința Cudalbi (aflată la a patra finală, cu trei reușite) și, în premieră, Viitorul Umbrărești.
Întâlnirea a fost găzduită de terenul din comuna Schela. A rezultat un meci interesant, disputat, cu multe goluri, ocazii la ambele porți, plus prelungiri. Scorul a fost 3-2 pentru Cudalbi, după 120 minute (2-2 la capătul celor 90 minute).
În prima repriză s-au văzut mai mult cei de la Viitorul, conducând cu 2-1 la pauză. Aceștia au punctat prin Galiță (min. 37) și Buduga (min. 40), după ce Voința a deschis scorul prin Stoian (min. 16). Cel mai reușit gol a fost cel al lui Buduga: lovitură liberă de la 25 de metri, cu mingea deviată de bară...
La reluare s-a produs egalitatea, prin golul lui Tobă (min. 57), același jucător marcând și golul victoriei (min. 116).
Jucătorul Turcu (Umbrărești) a fost eliminat în minutul 101, după ce a primit al doilea galben.
Ambele echipe au fost recompensate cu trofee, medalii, diplome și mingi de fotbal.
A arbitrat Adrian Cojocaru, ajutat de Florian Vișan și Cosmin Ursu. Au evoluat echipele astfel.
Voința: Butunoiu - Andrei, Antofe, Gâță, Bursuc, Stănciulescu, Bădilaș, Dragomir, Crăciun, Stoian, Tobă. Au mai jucat: Al. Constantinescu, Sava, Velicu, Gheorghiță (antrenor: Mihai Ghisman).
Viitorul: Bernevici - Păvălache, Mihăilă, David, Barbu, Stan, Galiță, Buduga, Iancu, Micu, Turcu.
Au mai intrat: Dascălu și Năstăsache (antrenor Viorel Cazacu). Jucătorii de la Voința vor evolua în etapa regională a Cupei, alături de CS Făurei (județul Brăila) și Petrolul Berca (Buzău).

