Strigătul gălăţenilor: Nu distrugeţi Oţelul!

Strigătul gălăţenilor: Nu distrugeţi Oţelul!
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Fanii campioanei au afişat la meciul de la Mioveni un banner de protest la adresa membrilor Consiliului de Administraţie al clubului care au întârziat să aprobe plata unor bonusuri  către jucători şi a datoriilor grupării, deşi bani în cont sunt * Veste şoc la finalul meciul de luni seară: dacă Oţelul nu plăteşte urgent cei 50.000 de euro către FC Tg. Mureş pentru transferul lui Didi, îi va fi retrasă licenţa pentru sezonul următor şi riscă să aibă soarta lui Poli Timişoara * Suporterii anunţă un miting de proporţii dacă această situaţie va persista

Echipa de fotbal Oţelul, devenită un simbol al Galaţiului alături de Faleză, trece prin momente de cumpănă de luni bune. Procesul de preluare a Oţelului de către investitori puternici este tergiversat, iar conducerea executivă a acuzat în dese rânduri cei cinci membri ai Consiliului de Administraţie (CA) că întârzie aprobarea unor plăţi diverse şi astfel blochează activitatea clubului, în condiţiile în care în conturi se află milioanele de euro provenite din participarea în Liga Campionilor.
S-a ajuns până acolo încât fotbaliştii au jucat la ultimul meci de pe teren propriu, cel cu Voinţa Sibiu, cu banderole albe, protestând astfel pentru neaprobarea de către CA a plăţii unor prime către ei.
În semn de solidaritate cu fotbaliştii, galeria echipei gălăţene a afişat un banner în timpul meciului de la Mioveni cu un mesaj adresat preşedintelui CA, Ionel Borş: „Borş, dă banii la jucători, să ai linişte de sărbători”.
Mai mult, conform directorului general al clubului, Oţelul se află în pericolul de a-i fi retrasă licenţa pentru neplata unor datorii. „Didi a marcat trei goluri şi nea adus şase puncte important din deplasările de la Braşov şi Mioveni, dar conducerea refuză să plătească banii de pe transferul lui. Avem de plătit 50.000 de euro celor de la Tg. Mureş.
Dacă nu achităm această sumă, riscăm să pierdem licenţa. Am retrograda cu milioane în cont”, a declarat Marius Stan, la finalul partidei de la Mioveni.

„Ieşim în stradă”

Liderii galeriei Oţelului spun că sunt decişi să iasă în stradă, dacă lucrurile nu se vor rezolva curând şi viitorul echipei va continua să fie pus în pericol. „Prin acel mesaj de la Mioveni cred că am spus tot. O să ieşim în stradă dacă lucrurile continuă aşa. Oţelul este simbolul oraşului şi nu vom sta cu mâinile în sân şi să privim cum este distrus”, a declarat Dan Neculce, cunoscut ca „Janker” – cel ce conduce galeria în timpul meciurilor.
Un alt lider marcant al suporterilor, Gabriel Calomfir „Suker”, consideră că este inadmisibil să fie întârzieri la plata jucătorilor în condiţiile în care în conturi sunt milioane de euro obţinute prin munca lor. „Văd că cei din conducerea executivă evită să spună public cine este vinovat pentru această situaţie, probabil sunt forţaţi de diplomaţia necesară la negocieri. Dar o să vorbim noi, cei care suntem în tribună meci de meci, de ani zile şi ne pasă cu adevărat de acest simbol al Galaţiului. O să continuăm cu astfel de mesaje la fiecare meci, să ştie toată ţara cine este vinovat pentru această situaţie. Este inadmisibil să se stea cu banii în cont şi să ajungem să ne dea în judecată cei de la Pandurii sau Târgu Mureş pentru că nu plătim transferurile făcute, să riscăm pierderea licenţei. Este doar meritul echipei că a câştigat campionatul, banii au ajuns in cont pe munca jucatorilor, acţionarii de carton n-au băgat nici un ban de la ei” a declarat Gabriel Calomfir.

Citit 2580 ori Ultima modificare Marți, 10 Aprilie 2012 23:39

23 comentarii

  • postat de fatarnicu
    Sâmbătă, 14 Aprilie 2012 18:53
    Fratilor,ce naivi sunteti , dupa alegeri ei vor pleca in concediu la turci iar noi vom ramane acasa sa mancam ,,Bors" de stevie si asta pe voturile noastre, pai stiti ce salariu are MS si toti fotbalistii lui?Nu poti tu munci cat cheltuie EI!
    0
    0
    Raportează
  • postat de @alfar
    Joi, 12 Aprilie 2012 10:14
    Bravo @alfar,in sfarsit citesc si eu un comentariu pertinent de la cineva care stie sa se uite in jurul lui,in rest nimic =zero,dureros este ca multi dintre acestia vor merge la vot.Aceasta este adevarata cauza a dezastrului in care se afla orasul Galati, alegatorii galateni nu sunt capabili sa-si aleaga un primar competent de care are nevoie urbea,nu sunt in stare sa se uite in jurul lor.@alfar ne-a descris starea jalnica in care se afla sportul din Galati,dar cati observa mizeria in care se afla str.Brailei,panourile publicitare cu hemoroizi si fisuri anale {parca am fi campioni mondiali la aceste boli},faleza,ultimul leu,teii neudati,etc,etc ,etc.Se voteaza in continuare dupa promisiuni imposibile de realizat adica minciuni,dupa aspectul fizic si care mai da un mic sau o bere ,adica cu burta.In legatura cu echipa OTELUL nu cred ca cineva intentioneaza s-o desfiinteze,dar toate au o limita,trebuie sa existe cineva sa-i traga de maneca.....gata,ajuge cu politica ....
    0
    0
    Raportează
  • postat de nykugl
    Joi, 12 Aprilie 2012 03:38
    nu ne intereseaza vinovatii .vor plati ei si familiile lor fiecare punct al otelului pierdut din cauza problemelor.oricine ar fi ei.galatenii sunt cei mai periculosi oameni din romania oriunde in europa va duceti o sa vedeti asta nu cred ca cineva ar avea curaj sa supere lumea buna.nu vom dormi teroarea se va instala pe responsabili.pa.eu special vin in tara la proteste si nu vin cu pancarde
    0
    0
    Raportează
  • postat de Andrei
    Joi, 12 Aprilie 2012 00:28
    Astia 2 mai sunt lideri la casierie si la ei acasa. Ca de respectat nu-i mai respecta nimeni din galerie si voi ii numiti liderii galeriei si ei isi iau picioare in cur pe la meciuri de la baietii din galerie.
    0
    0
    Raportează
  • postat de De la politică i se trage,nu vor să iasă Primar Domnul Stan iar Borș cu gașca locală politică îi pun ,,piedică!
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 19:20
    Bravo Galeria Oțelul!!! Bătaie de joc de când Domnul Stan și-a anunțat candidatura la Primăria Galați pentru a fi ales Primar.De aici a început totul,s-au pus dușmanii pe treabă ,tot politicul local împotrivă și bagă tataie echipa Oțelul la mijloc prin Borș pentru al discredita pe Domnul Stan.Lasă că va ieși Primar de Galați și așa cum a făcut treabă bună la Oțelul,o să facă treabă bună și pentru oraș și pentru echipa Oțelul după ce va ieși Primar de Galați.Hai Oțelul,puțină răbdare și după alegeri ne apucăm de treabă,ce nu am făcut timp de 22 de ani.
    0
    0
    Raportează
  • postat de nicu
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 17:02
    roxana nu vreau sa te jignesc ca esti femeie si nu este frumos sa ataci un om ca stan care a facut din k a k a t bici nu este frumos meritul este a lui stan si echipei sa tii partea la unul ca bors care a furat de a rupt distrugind csg impreuna cu toti mafiotii de directori nu este frumos sau esti si tu una din cele care au furat la greu tabla din combinat bors sa nu uite ca nu am avut frica pe timpul lui ceausescu dupa meciul cu victoria cind a iesit ce a iesit daca o sa fie nevoie il luam la suturi in k ur si pe dragul de bors ca nu ne este frica daca se intimpla ceva cu otelu el ar trebui sa aiba grija dar mare grija
    0
    0
    Raportează
  • postat de alfar
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 15:11
    fotbalul in galati e reprezentat la un nivel frumos de "dunarea", echipa unui om de suflet si cu mari ambitii sportive. un fost fotbalist, licentiat, si cu ginduri frumoase la nivel sportiv al orasului. apoi vine OTELUL. de aici se schimba lucrurile. este ECHIPA TUTUTOR GALATENILOR.. a fost "metalu" dar d-l mangalea s-a dovedit un om mic moral , este handbalul la un nivel mediocru. mai sint sporturi in care doar copii prin pasiune ,talent si parinti incearca ceva. a fost un stadion DUNAREA frumos, acum e o ramasita, a fost bazin olimpic, a fost SALA A SPORTURILOR, este un patinoar ce mai mult e sediu de organizatii locale si rar are activitate sportiva. in galati au fost cinematografe de unde alegeai filmele. teatrul de copii este paragina, teatrul muzical renaste dupa de a fost aproape de colaps. multumim teatrului dramatic, gradinii botanice . faleza e kitch. un grup de personaje vor sa omoare activitate singurei imagini a galatiului care chiar ne aduce bucurie. otelul. bine ca nu de a face si cu bute. vin sfintele pasti si noi, galatenii ce iubim otelul si imaginea orasului sintem bombardati numai cu rautati. rautati din partea C.A a OTELULULUI care parca vrea sa-l avorteze la maturitate, prefectura in asociatie cu biserica locala fac sicane inaintea unui meci foarte important, parca enoriasii se impart in sustinatorii otelulul si credinciosi. inainte de sarbatori le doresc actionarilor numiti de mittal sa aiba parte de bani dupa activitatea depusa, orasului galati sa redevina ceea ce a fost, conducatorilor locali sa se uite si la ochii galatenilor. cit despre OTELUL e echipa noastra, nu o vom parasi la greu. iar staff-ul tehnic condus de m.stan a demonstrat ca au facut din "nimic bici". daca tot coboara pe noi sfintele sarbatori ce ar fi daca cei cu putere si-ar folosi potenta pentru a ne face fericiti ca traim in GALATI cu locuri de munca, investitii frumoase si la pret corect, si multe altele. asta ca macar copii nostrii sa fie mindrii ca sint galateni. FORZA OTELUL, forza galateni.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Victor
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 15:00
    Trimiteti cerere la judecatorie impotriva lui Bors.Chemati-l in judecata si va trebuie sa se rezolve.Huliganismul nu e recomandabil.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ionel
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 13:08
    Rugam ca postacii sa se abtina de aceasta data. Nu ne intereseaza ce probleme are Ciumacenco sau altul pentru care scrieti. Aici nu e vorba de lupta voastra marunta pentru primarie, aici e vorba de simbolul orasului, echipa Otelul Galati, si daca cineva isi permite sa se joace cu asa ceva va fi calcat in picioare. Nu uitati toti cei ce postati ca IP-urile voastre pot fi citite.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Gica Pro
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 12:59
    Mai alde terchea- berchea, oameni care in viata lor nu au facut nimic, jegosi carcotasi aruncatori de laturi in bataia vantului, va place nu va place Otelul e singurul lucru bun aducator de bucurii din ultimele decenii bune. Pupati picioarele si mainile campionilor de la portar la jucatori, antrenori si manageri in frunte cu M. Stan.
    In cretinismul ce va caracterizeaza faceti spume la gura de ciuda ca altii au reusit iar voi tot in mocirla va zbateti.
    Pana la proba contrarie Bors e zero iar Stan e campionul asa ca mucles parasutelor!
    0
    0
    Raportează
  • postat de kris
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 12:58
    plin de curve si prosti.. gen roxana, raducu.. s v fwt in gat de zdrente ce sunteti
    0
    0
    Raportează
  • postat de s
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 12:38
    bors ii face jocul lui stan si voi nu mai puteti de grija fotbalistilor care oricum castiga de20 de ori mai mult ca voi
    0
    0
    Raportează
  • postat de roxana
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 12:02
    mai , balaurilor , ce rost are ca Bors sa-si complice existenta cu Stan ? de ce sa-i raspunda ?, stiti care este diferenta intre bors si stan ? precum intre un pechinez (stan) si un saint bernand , stan nu face decat sa latre aiurea , tocmai pt ca borsicu nu il baga in seama ! de altfel , foarte usor puneti etichete , stan e tipul de om : hotul striga hotii , sa fim seriosi , sunteti intr-un razboi care nu va apartine , stan va manipuleaza cu echipa de fotbal , sa castige puncte la primarie , va fi un primar slab , aduceti-va aminte minciunile cu nocturna , cu turnichetii? are in spate un titlu? adevarat dar foarte contestat si nesustenabil !
    otelul merge mai departe in liga 1 indiferent de frustrarile lui stan
    0
    0
    Raportează
  • postat de Adrian
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 09:39
    Revolutie afara cu stricatu asta de bors din orasul nostru sa ne lase in pace ca il distrugem!vine maimutoiu asta mare smecher si isi bate joc de un oras intreg unde saracia domina si singura bucurie pe care o avem este echipa asta de fotbal!nenorocituleeee nu te pui tu cu un oras intreg!la puscarie cu tine pentru tot ce ai furat din combinat!
    0
    0
    Raportează
  • postat de flo
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 09:26
    Miting speram sa se organizeze inainte de a avea soarta Timisoarei, nu dupa! Ca atunci putem face revolutie si tot degeaba!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Vali
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 09:10
    Tanti Roxana, daca iubitul tau Bors Ionel stie ca Stan e corupt si hot si cate si mai cate de ce nu iese sa spuna cu subiect si predicat ce are de reprosat? De ce face ceea ce face in cel mai marlanesc stil posibil doar pentru ca asa vrea muschiul lui? La cat de multe a spus Stan despre el in presa el chiar atat de dobitoc poate sa fie ca face ca pestele de la inceputul anului incoace? E cusuta cu ata alba toata intriga ta si in afara de pupici in fundul sefului tau Bors nu vedem altceva.
    Deci pana la proba contrarie Bors e un jegos, nemernic cu acte de tembelism la buzunar!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Vlad Tepes
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 08:57
    bors o va lua pe cocoasa exact cum a luat-o iulian lungu ( comunistu' lu' peste prajit , de la combinat ! ). Pe burtosul asta de bors o sa-l calce oamenii in picioare..... !!! Vai de poala lui !!! VA IESI REZBEL MARE ! Sa-l fereasca D-zeu de furia galatenilor...... ! Nu stie cu cine se pune !
    0
    0
    Raportează
  • postat de sukaru
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 08:27
    Roxana.....mars la cratita. habar nu ai ce vorbesti.....am impresia ca esti vreo nepoata de-a lu "ciobanu'". .....
    0
    0
    Raportează
  • postat de roxana
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 07:56
    doar balauri pe aici , v-a dat stan de mancat BORS si nu va mai saturati , Bors Ionel nu poate tolera coruptia lui stan , care are interese meschine , Raducu are dreptate , in plus acest stan este un mare plangacios , se pare ca l-au ajuns blestemele ! oricum echipa nu va muri si nu va pierde licenta , sunt figurile muieristice ale lui stan !
    0
    0
    Raportează
  • postat de razvan
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 05:00
    Raducu, ba da' prost mai esti! Cine ma-ta te-a mai pus sa si scrii aici?
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 03:06
    -sper sa nu mancati BORS!!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de raducu
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 01:14
    nu bors e de vina, sa aruncat totul asupra lui ....ca sa nu se vada adevaratul vinovat si anume ....mariusica stan ,copilul de mingi al pnl-ului,de unde credeti ca a avut el bani sa isi inceapa campania electorala .....cu 3 luni inainte ....sa va spun eu ? din fondurile de la champions league ? de ce nu a cumparat nici un jucator de clasa .....pt ca banii aceia ii vor intra in buzunarul sau propriu ,si poate ii si merita nu zic nu , d.p.d..v fotbalistic ......e un om de rang inalt ....d.p.d.v al politicului ....e o marioneta ...a unor interese meschine !
    0
    0
    Raportează
  • postat de Rau
    Miercuri, 11 Aprilie 2012 00:27
    La paste o sa mancam porc,nu miel.Bors pregatestete de razboi.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.