Distrugerea fostei campioane continuă. Oţelul nu a primit licenţa

Distrugerea fostei campioane continuă. Oţelul nu a primit licenţa
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Verdictul încă nu este cel final * Clubul a făcut recurs, decizia fiind aşteptată pentru 7 mai * Pentru că nu şi-au primit primele de victorie restante chiar şi de anul trecut, fotbaliştii au decis să protesteze la următor meci împotriva conducerii


Din fosta campioană se alege praful! Incredibil, un club care avea în cont toamna trecută peste 7 milioane de euro, a ajuns să nu primească licenţa pentru ediţia 2013-2014 a Ligii I, totul în numai opt luni, de când acţionar a devenit TNG, compania controlată de Dan Adamescu. Conform surselor noastre apropiate LPF, decizia de ieri a Comisiei de Licenţiere nu este generată de datorii către jucători sau alţi angajaţi ci de garanţiile financiare prezentate în dosar. Una dintre acestea ar fi contractul de sponsorizare încheiat cu Astra Asigurări, dar fără documente care să ateste că firma respectivă îl poate onora.
Oţelul a făcut apel Având dosarul completat cu aceste documente, FC Oţelul a făcut aseară recurs, decizia finală fiind anunţată pentru 7 mai.
Lucian Ciofoaia, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Oţelul, şi-a exprimat, într-un comunicat, convingerea că soluţionarea apelului va fi favorabilă: „Comisia de Licenţiere a Federaţiei Române de Fotbal a formulat astăzi o soluţie negativă pe forma problemei noastre, nu şi pe fond. În fapt, Comisia solicitase documente care nu fac obiectul legislaţiei în vigoare privind contabilitatea, şi anume situaţiile financiare combinate, dar FC Oţelul Galaţi va depune în scurt timp toate documentele solicitate. Am făcut deja apel şi pe data de 7 mai 2013 se va da soluţionarea, răspuns care cu siguranţă ne va fi favorabil. FC Oţelul Galaţi va obţine licenţa de club profesionist şi pentru sezonul 2013-2014”
Narcis Răducan, manager general al clubului, a spus că problema a fost generată de o lipsă de comunicare între avocatul care s-a ocupat de dosar şi acţionariat.  „Nu există probleme cu banii la Oţelul, ci doar a fost o chestie apărută din lipsă de comunicare între avocat şi acţionariat. Au lipsit anumite documente de la dosar, dar e un lucru remediabil până la apel. Clubul Oţelul nu are datorii şi nu are griji cu licenţa din punctul acesta de vedere. Am convingerea şi speranţa că totul se va rezolva”, a declarat Răducan.

Fotbaliştii, protest împotriva conducerii


Cu toate că cei din conducerea FC Oţelul au dat asigurări că nu există probleme cu plata obligaţiilor financiare către jucători, situaţia continuă să fie tensionată. Jucătorii roş-alb-albaştri au decis ca la meciul cu Astra Giurgiu de sâmbătă să evolueze cu banderole albe în semn de protest. Principalul motiv de nemulţumire al acestora îl reprezintă primele de victorie neplătite de anul trecut, de la meciul câştigat în Giuleşti (3-2 cu Rapid) şi până acum. De asemenea, fotbaliştii Oţelului nu şi-au primit nici salariile pe luna martie. Reacţia lor a venit prin vocea căpitanului Cristian Sîrghi, la finalul meciului câştigat contra Concordiei Chiajna, scor 2-1.  "Am avea nevoie de cineva să fie alături de noi, mai ales că nici conducerea nu prea am văzut-o alături de noi. Au fost şi unele declaraţii în care au zis că suntem cu banii la zi, dar nu este chiar aşa şi aş vrea să trag un mic semnal de alarmă. Vin sărbătorile pascale şi sunt unii colegi care au nevoie măcar de un salariu sau o bonificaţie prin prime, ceva. Se intră în a doua lună de neplată la noi”, a spus Sîrghi.

Citit 2528 ori Ultima modificare Marți, 30 Aprilie 2013 18:10

11 comentarii

  • postat de VITALE
    Sâmbătă, 04 Mai 2013 03:24
    COBCKUZIAZIA FIBALA ESTE UNASIN ATAT AVICATUL SI ACTIOBARATUK TREBUIRSC DATI LA PROPRIU CAT SI LA FIGUIRAT DE PAMANT INTRUCAT CU LICEBTIEREA UNUI CLUB NU SE HOACA CA LA TABLE !!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de ss
    Vineri, 03 Mai 2013 23:42
    De ce oare nu a preluat Primaria echipa de la combinat.....existau bani in cont si cu cativa gologani de la bugetul local am fi trait onorabil in prima liga iar palmaresul si echipa ar fi fost pt. totdeauna aici! Mare eroare a comis Stan daca se confirma ca ne prabusim!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ene
    Vineri, 03 Mai 2013 08:38
    Sunt un galatean 100%,nascut aici si cu parintii ingropati in Stefan cel Mare,dar am parasit orasul de cca 2 ani.Desi am ramas cu sufletul si cu o casuta + cateva rude si cunostinte alaturi de orasul meu nu imi pare rau ca am plecat.M-am saturat de votantii psd din 90 continuu.Acum e si mai rau l-ati votat si pe cel mai rapciugos partid,care(culmea !) a devenit cel care detine puterea, depasind psd-ul.
    Dar sa las politica si sa vorbesc de Otelul.Ce se intamla acolo se datoreste doar voua !!!!A-ti fost si a-ti ramas manipulati tare.Nu l-ati vrut pe Bors,pe care intamplator l-am cunoscut prin natura serviciului !Un om net superior celor de acum.Nu uitati ca in timpul lui Otelul a luat banii de la CSG si..mai ales TITLUL!
    Nu o sa ma credeti dar atunci cand MStan umblla cu o masina sa-si faca propaganda in prima faza folosin brandul echipei eu i-am scris sa nu bage echipa in troaca politicii.Nu doar a bagat-o dar l-am vazu la Etv sau TvG prezentan la galele PNL( !!!!!) alaturi de kk-rau. Mai ganditi. Imi pare enorm de rau de jucatorii care au luptat alaturi de Dorinel....chiar daca problema cu licentierea se va rezolva
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ca la noi, la nimeni: „investitorul“ Dan Adamescu a luat 19 milioane de euro din conturile Oţelului Galaţi şi a dispărut
    Joi, 02 Mai 2013 05:37
    Situaţie halucinantă la Galaţi. O echipă care acum două sezoane câştiga titlul în Liga I e în pragul colapsului. Motivul? Noul patron, sosit în septembrie 2012, a golit conturile.
    Ştiri pe aceeaşi temă
    Om de afaceri „made in Romania“: îşi ţine angajaţii neplătiţi de trei ...
    Din ciclul „aşa e în România“ - Marius Stan îl acuză pe Dan Adamescu c...
    Proiectele primaverii sunt mai simple cu creditul 100% online de la Cetelem.
    Neplătiţi de două luni, jucătorii Oţelului se pregătesc de grevă, în timp ce echipa tocmai a fost anunţată că n-a primit licenţă pentru viitorul sezon de Liga I.
    Întrebarea logică e cum o formaţie, care acum două sezoane a câştigat titlul în România, a participat în grupele Ligii Campionilor, şi a încasat 20 de milioane de euro din partea UEFA, a ajuns acum în această situaţie catastrofală.

    Răspunsul l-a oferit preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), un personaj care cunoaşte bine ce se petrece în fotbalul românesc.
    Ce a spus?
    „Am auzit că la Oţelul e un patron nou, care a luat toţi banii. Asta e ultima. Ei au luat nişte bani buni de la UEFA, parcă 19 milioane de euro din Liga Campionilor, şi a venit Adamescu ăsta şi le-a luat tot. Pe onoarea mea dacă am auzit ca un patron să mai fi luat vreodată bani de la club. La noi ca la nimeni“, a dezvăluit Dragomir la Digi Sport.
    Preluat din adevarul.ro de un cititor
    0
    0
    Raportează
  • postat de IonV
    Joi, 02 Mai 2013 00:59
    Poate ca aveti si voi dreptate , Lancelot , Politehnica Galati , ... nedumerirea mea este cum un oras ca Vasluiul , mort economic de foarte mult timp (nici nu stiu dac-a fost viu vreodata) poate avea o echipa onorabila si noi nu ?
    0
    0
    Raportează
  • postat de Lancelot
    Miercuri, 01 Mai 2013 19:39
    Total de acord cu "Politehnica". Idem si pt "Marius". Galatiul e un oras pustiu sufleteste,fara identitate (singura lui identitate e proxenetismul...dar chipurile este ilegal proxenetismul....nu si la Galati,dar in alte parti ale lumii este ilegal),sarac si trist. Cine are nevoie de sport intr-un oras trist si cu oameni fara identitate???Nimeni! Cand se va inchide si Combinatul chiar ca va fi "distractie". Oricum fiti calmi....proxenetii v-au cotropit. Asaca fiti fara grija. Stan e mana in mana cu ei. Ciumi era si el. Au mai ramas pensionarii in acest catun curang de oras de ies in strada...pensionarii!!!! Atat! Restul la bere si mici. Stan un nenorocit. Atat stie,atat face. Oricum noil-am votat! Asta e! Atat timp cat nu iesim masiv pe strada sa ne recucerim orasul din mana proxenetilor in cardasie cu politia si politicul, nu vom exista. Asa ca nu va mai plangeti ca nu aveti sport,sali,bazine,economie. Aveti fufe si golani. Atat va doriti, atat aveti!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Politehnica Galati
    Miercuri, 01 Mai 2013 16:14
    Ce tot va ofuscati oamenilor?
    Gata, trebuie sa integem cu totii ca Galatiul este o fundatura de oras, bani nu sunt, nimeni nu vrea sa mai bage bani in sportul galatean!
    Gata, s-a terminat....totul este de amator!
    Ce nevoie avem de o echipa de fotbal in Galati? Nu mai e nevoie...gata!
    Cati galateni practica un sport? Maxim 100.
    Cand galatenii vor da buzna la alergat pe faleza si vor uita de sporturi precum tablele si berea bauta cu butoiul, atunci va avea nevoie Galatiul de o echipa de fotbal.
    0
    0
    Raportează
  • postat de marius
    Miercuri, 01 Mai 2013 13:53
    Cred ca ar trebui plecat din liga a doua si reinceput parcursul fara Stan,Adamescu,Bors si altii care numai sau capatuit de pe spatele echipei.Si poate in timp,toate agentiile statului isi vor face datoria si vor afla ce sa intamplat cu banii din liga(cine ia luat si ce au facut cu ei).Poate vor afla si cum am ajuns cu unul din cele mai mari procente la somaj si unul din cele mainapastuite judete din punct de vedere economic.Atat sportiv cat si economic toti vin ,ne mint,fura pentru ei si famiile lor si apoi pleaca curati ca lacrima.Oare pana cand?
    0
    0
    Raportează
  • postat de Goe
    Miercuri, 01 Mai 2013 10:58
    Bravo Stanel ai ajuns primar l-ai adus pe Adamel si ati papat bani!!!Noi nu uitam si la urmatorul mandat sigur te votam nenorocitule!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de pentru ABBA
    Miercuri, 01 Mai 2013 09:47
    Probabil te pricepi la fotbal cum ma pricep eu la golf....
    0
    0
    Raportează
  • postat de ABBA
    Miercuri, 01 Mai 2013 08:59
    Ne-a aranjat bine Stan.Mai bine lăsa clubul la Bors .
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.