Danubius Galaţi, retrogradată în eşalonul secund! FRH a respins formula cu 14 echipe în prima ligă

Danubius Galaţi, retrogradată în eşalonul secund! FRH a respins formula cu 14 echipe în prima ligă
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Deşi 10 dintre cele 11 cluburi din Liga Naţională de handbal feminin au votat în favoarea extinderii campionatului de la 12 la 14 participante, Consiliul de Administraţie (CA) al Federaţiei Române de Handbal a decis ca la startul viitorului sezon să se afle tot 12 echipe. Creşterea numărului de competitoare reprezenta ultima şansă a echipei gălăţene HC Danubius de a juca în primul eşalon şi în campionatul viitor. Cu două etape înainte finalului acestui sezon, Danubius se află pe locul 11, ultimul şi singurul retrogradant, poziţie de pe care practic nu mai poate urca în clasament.
Dan Pantea, preşedintele clubului, s-a arătat suprins că CA al federaţiei nu a ţinut cont de solicitarea cluburilor şi a precizat că încă speră la o decizie favorabilă în Adunarea Generală a FRH, programată în luna mai.
Finanţată aproape în exclusivitate de municipalitate, echipa gălăţeană se află într-o situaţie critică. Bani de la Consiliul Local nu s-au primit deloc anul acesta, astfel că jucătoarele sunt neplătite de patru luni şi la ultimele două antrenamente au refuzat să facă altceva în afară de a juca fotbal. Rezolvarea situaţiei este anunţată până la jumătatea lunii mai, completându-se dosarul depus la Consiliul Local cu documentele suplimentare solicitate, astfel că se aşteaptă adăugarea HC Danubius la lista cluburilor pentru care s-a aprobat săptămâna trecută finanţarea de la bugetul municipalităţii.
HC Danubius a preluat anul trecut palmaresul şi o parte din jucătoarele desfiinţatei HC Oţelul, retrogradând în liga secundă pentru prima dată după 21 de ani!

Citit 1510 ori Ultima modificare Marți, 30 Aprilie 2013 18:12

7 comentarii

  • postat de Un observator
    Joi, 02 Mai 2013 09:58
    Pentru situatia asta trebuie intai sa-i multumim lui Bors si Coman,care au stat la baza distrugerii acestei echipe.Apoi lui Stan,care desi a cheltuit bani frumosi din bugetul primariei,a numit doi papagali ,in echipa de conducere: unul Pantea ,pe care nu-l duce capul la fenomenul handbal(desi a pierdut si el niste ani pe terenul de handbal)si altul Ghiocel Constantinescu,pana mai ieri, argatul de serviciu al lui Bors,remarcat in toata prestatia pe la acest club doar prin iesirea golaneasca,la o partida cu Rapid,cand i-a adresat Alinei Dobrin niste invective de nereprodus.Pana cand cineva ,va fi in stare sa priceapa fenomenul handbal si manageriat si sa procedeze ca la Braila,Baia Mare sau Zalau eu as zice sa devenim echipa satelit a Brailei din esalonul doi.In rest ,cu ce se aude cu licenta si la fotbal ,la Otelul se pare ca intradevar suntem pe cale sa devenim Noul Galati.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Un observator
    Joi, 02 Mai 2013 09:57
    Pentru situatia asta trebuie intai sa-i multumim lui Bors si Coman,care au stat la baza distrugerii acestei echipe.Apoi lui Stan,care desi a cheltuit bani frumosi din bugetul primariei,a numit doi papagali ,in echipa de conducere: unul Pantea ,pe care nu-l duce capul la fenomenul handbal(desi a pierdut si el niste ani pe terenul de handbal)si altul Ghiocel Constantinescu,pana mai ieri, argatul de serviciu al lui Bors,remarcat in toata prestatia pe la acest club doar prin iesirea golaneasca,la o partida cu Rapid,cand i-a adresat Alinei Dobrin niste invective de nereprodus.Pana cand cineva ,va fi in stare sa priceapa fenomenul handbal si manageriat si sa procedeze ca la Braila,Baia Mare sau Zalau eu as zice sa devenim echipa satelit a Brailei din esalonul doi.In rest ,cu ce se aude cu licenta si la fotbal ,la Otelul se pare ca intradevar suntem pe cale sa devenim Noul Galati.
    0
    0
    Raportează
  • postat de figo
    Joi, 02 Mai 2013 07:03
    Sa ai trei jucatoare la nationale , sqa ai golgheterul competitiei , sa ai un buget super ok si sa retrogradezi , asta da "performanta".
    0
    0
    Raportează
  • postat de Lancelot
    Miercuri, 01 Mai 2013 19:27
    Asa conducere,asa jucatoare,asa antrenoare. Fara mandrie,fara orgoliu,dispusi si dispuse la compromisuri. Pantea pus sef de Stan....nu stiu care e mai nesimtit decat celalalt. La incompetenta clar Pantea e castigator. O singura fata ambitioasa, Curtean...singura de a incercat sa joace si sa ridice moralul. Restul...ori mana in mana din diverse motive cu clica Pantea,iar restul neinteresate de handbal sau slabe jucatoare. Sper sa retrogradeze echipa si apoi sa se decida ca nenorocitul de Pantea sa se duca la Stan in casa manager si sa ne lase pe noi ceilalti locuitori ai orasului. Sa-i faca bors acasa lui stan daca il iubeste asa mult. Si sper ca apoi sa se puna bazele unei echipe reale,cu spirit si orgoliu asa cum era pe vremuri echipa din Galati. Ne-am saturat de ingineriile lor cretine facute numai sa isi bage ei bani in buzunar. Echipa asta trebuia sa retrogradeze de anul trecut....! Asta e adevarul. Neobrazatul de ne e primar dupa ce joaca teatru ca Adamescu a fugit cu banii de la fotbal ( cine l-a adus pe Adamescu????),acum prin incompetentul de Pantea distruge si echipa de handbal. Oras nu avem oricum,e condus de proxeneti,sport vad ca se ocupa Stan.....ce ne mai ramane in acest oras????
    0
    0
    Raportează
  • postat de ALT PARINTE
    Miercuri, 01 Mai 2013 17:46
    Cum e posibil sa dai 200 000 euro unui club privat, asa peste noapte, club unde este presedinte un inganfat, care crede ca le stie pe toate ?!!! Cum e posibil ca acest Pantea sa dea afara din sala grupele de copii ale clubului sau si sa permita altui club privat sa se antreneze ?!!! Au ajuns fratii Pantea sa acapareze handbalul galatean !!! RUSINE SA VA FIE NESIMTITILOR !!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de PARINTE
    Miercuri, 01 Mai 2013 09:03
    Am vrea si noi sa stim ce au facut cu banii publici?Copiii de la acest club si-au platit intrarea la meciurile din liga.Oare chiar aveau nevoie de baniii acestor copiii?Ba mai mult isi p[latesc toate deplasarile......DL.PRIMAR MARIUS STAN STIE DESPRE ACEASTA SITUATIE?ASTEPTAM RASPUNSURI.......E RIDICOLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de gornistul
    Miercuri, 01 Mai 2013 07:55
    Pai ce vroiati cu dobitocul de Dan Pantea presedinte sa se intample?Nu este singurul cititor de prompter care se crede buricul targului.Vezi si cazul Gabi Chifu.Doi fonfalai preferati doar de vulg.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.