Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

Meciurile turneului final al Campionatului Naţional de badminton pentru juniori - Under 9, Under 13 şi Under 19 a avut loc la Bucureşti, între participante aflându-se şi sportivi de la cluburile gălăţene Siderurgistul - la Under 13 şi CSU - la Under 19.

Pentru gălăţeni a fost un real succes, aproape jumătate din medaliile puse în joc (14 din 32) intrând în posesia sportivilor noştri. În fruntea laureaţilor s-a aflat, din nou, Cătălina Simionescu (U19), medaliată cu aur în două dintre probe. O surpriză plăcută a oferit membrilor delegaţiei gălăţene cuplul Cosmin Panfil/ David Niţu, care în semifinale i-a depăşit pe favoriţii competiţiei, Collins Filimon/ Mihai Grosu (CSS 6 Bucureşti), iar în final au cucerit aurul. De asemenea, o evoluţie notabilă au avut vicecampioanele balcanice Irina Călin/ Andreea Dimitriu, ajunse în finală.

Medaliaţii gălăţeni la Under 19 au fost: simplu masculin: David Niţu - locul II, Radu Rusu - locul III; simplu feminin: Cătălina Simionescu - locul III; dublu masculin: Cosmin Panfil/ David Niţu - locul I, Radu Rusu/ Matei Droancă (Bacău) - locul II; dublu feminin: Cătălina Simionescu/ Andra Olariu (Timişoara) - locul I, Irina Călin/ Andreea Dimitriu - locul II şi Miruna Niţu/ Adelina Marin (Bacău) - locul III; dublu mixt: Collins Filimon (Bucureşti)/ Cătălina Simionescu - locul I, Cosmin Panfil/ Andra Olariu (Timişoara) - locul II şi David Niţu/ Miruna Niţu - locul III.

La Under 13, Galaţiul a avut un singur sportiv în concurs - Ariana Alexa (Siderurgistul). O comportare foarte bună a condus-o pe gălăţeancă spre obţinerea a nu mai puţin de trei medalii: două de aur, la simplu feminin şi dublu feminin, împreună cu Carina Bălaşa (Oneşti), şi una de argint, la dublu mixt, alături de bucureşteanul Andrei Ghiţă.

„Am avut o participare extrem de reuşită, în care sportivii noştri au confirmat aşteptările, în pofida unei oboseli acumulate în acest final de sezon competiţional. Aceste întreceri au trecut, în prezent ne canalizăm eforturile şi pregătirea spre Campionatul Naţional de seniori, programat la acest final de săptămână. Întrecerile vor avea loc la Timişoara, iar componenţii delegaţiei noastre vor merge în capitala Banatului cu gândul la noi medalii”, ne-a declarat antrenorul gălăţean Dorel Badiu.

Citit 586 ori Ultima modificare Miercuri, 26 Noiembrie 2014 17:52

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.