VOLEI/ Oltenii pierdură la Galaţi fără drept de apel

Un meci de calibru al rundei a 19-a din prima ligă masculină de volei s-a disputat la Galaţi, în prezenţa unui public numeros. Partida a fost un veritabil derbi pentru locurile IV-V, ocupate de SCM U Craiova şi Arcada. Câştig de cauză a avut  formaţia gălăţeană, care s-a impus destul de clar, scor 3-1 (21, -24, 19, 18), după două ore de joc interesant, cu multe faze spectaculoase.

Jucătorii echipei gălăţene s-au încălzit mai greu. În primul set au fost conduşi cu 7-12 şi 12-16, daar au revenit senzaţional până la 18-17. Emoţiile au continuat, tabela a arătat 18-20, dar de acolo Arcada a sprintat până la 25-21. Şi actul al doilea a fost foarte echilibrat: 4-0, 6-1, 8-3, 14-10 şi 14-14. Gălăţenii au mai avut câteva zvâcniri: 19-16 plus trei egalităţi, însă după 24-24 oltenii au închis setul cu 26-24. Speranţele într-o victorie cu maximum de puncte s-au menţinut în setul trei: 2-2, 6-6, 9-9 şi 11-11, de unde scorul a „curs” într-o singura direcţie: 14-12, 19-14, 23-16 şi 25-19. Aceeaşi structură a avut şi actul al patrulea, care spre satisfacţia susţinătorilor, a fost şi ultimul. Ceva echilibru a fost la început, 4-2, 6-6, 9-7 şi 12-10, după care s-a produs desprinderea decisivă: 17-12, 19-13, 20-16, 22-17 şi 25-18.

Astfel, Arcada a obţinut o victorie preţioasă, care o apropie la două puncte de locul patru: SCMU Craiova are acum 33 puncte, iar Arcada 31 puncte.

Învingătorii au jucat în formula: Zupanc (Cerşemba), Radovici, Dumitrache, Paşcan (Cristudor), Cosici, Bartha – Ghimeş (libero). Iată şi câteva scurte declaraţii după meci., Marian Apostu (antrenor principal): „Am început mai timid, dar pe parcurs băieţii şi-au intrat în mână. Pe ansamblu am făcut un joc bun, care ne dă încredere pentru viitoatele confruntări”.

Următorul meci al băieţilor de la Arcada va avea loc sâmbătă, de la ora 13,30, în deplasare, cu Dinamo (locul trei, cu 36 de puncte). Meciul va fi transmis de Digi Sport.

În celelalte jocuri ale rundei a 19-a s-au înregistrat următoarele rezultate: VCM LPS Piatra Neamţ – Volei Municipal Zalău 0-3, Tomis Constanţa – Unirea Dej 3-2, Banatul Caransebeş – Steaua 3-0, CSM Bucureşti – Dinamo 2-3 şi Phoenix Şimleu Silvaniei – Ştiinţa Explorări Baia Mare 1-3.

Citit 9618 ori Ultima modificare Vineri, 27 Februarie 2015 00:47