FOTBALISTELE de la FC Universitatea îşi confirmă saltul valoric

Etapa a doua a returului campionatului eşalonului secund de fotbal feminin a programat, la Galaţi, meciul dintre echipa locală FC Universitatea şi CSM Paşcani. Demonstrând o substanţială creştere în plan valoric (în etapa precedentă a făcut 3-3 la Reghin, cu liderul), fetele antrenate de Gabriel Călinescu şi Gabriel Caracaş au preluat frâiele jocului încă din start. Acestea au dominat terenul, au construit mult şi au fructificat patru din numeroasele faze create, pentru o victorie cu 4-0 (1-0).

Scorul a fost deschis de Georgiana Stratu (min. 19), care a transformat o lovitură liberă de la 35 de metri. Au fost şi alte oportunităţi, dar la pauză s-a intrat la cabine cu avantaj minim. Lucrurile s-au lămurit rapid după reluare, pentru că, în min. 48 şi 54, Andreea Surcică a „ridicat” tabela la 3-0, în urma unor faze colective, bine lucrate. În ultimul minut s-a făcut 4-0, prin reuşita atacantei Carmen Marcu, care a înscris din interiorul careului. Alte ocazii le-au aparţinut jucătoarelor Mirela Ciobotaru, Mădălina Sfinteş şi Carmen Marcu.

Gălăţencele acumulează 8 puncte şi se menţin pe locul 7, în Seria Est.

A arbitrat o brigadă gălăţeană, cu Alexandru Burloiu la centru - asistat de Florian Vişan şi Florin Iftode.

Învingătoarele au început cu următorul „unsprezece”: Roxana Pazargic - Alexandra Ivan, Viorica Vasile, Eugenia Gherghişan, Valentina Ivan - Georgiana Stratu, Roxana Ioan, Mădălina Sfinteş, Elena Ivan - Carmen Marcu, Silvia Oană. Au mai jucat: Andreea Surcică, Elena Dragomir, Mirela Ciobotaru, Irina Ivan şi Ioana Palade. Din lot a mai făcut parte şi Iulia Mihalea.

În etapa viitoare (3 aprilie), gălăţencele vor juca în deplasare, cu Viitorul Buzău.

Citit 1081 ori Ultima modificare Luni, 21 Martie 2016 17:20