FOTBAL/ Metalosport s-a impus în derbi

(3 voturi)

Un meci ca acesta – derbiul judeţean între Metalosport şi Sporting Lieşti – este întotdeauna bine de văzut. Două echipe care se cunosc foarte bine, cu jucători care au crescut împreună, plus doi fraţi adversari! În tur a fost 2-0, iar sâmbătă 2-1, ambele în favoarea „metalurgiştilor”. Sâmbătă am asistat la o primă repriză cu multe oportunităţi, în special la poarta oaspeţilor. A fost şi perioada în care s-au marcat toate golurile întâlnirii, care au stabilit scorul partidei: 2-1. Gazdele au început impetuos, au condus cu 4-0 la cornere, iar în min. 14 au deschis scorul, prin Gohoreanu, cu o reuşită execuţie tehnică – minge lobată de la 30 m, peste portar, ieşit dintre buturi. După numai 7 minute însă, lieştenii au întreprins un atac inspirat, centrare de pe dreapta şi Ed. Dumitru a „şters” balonul cu creştetul capului, ajungând în plasă. Peste alte 7 minute, arbitrul ieşean Vlad Băban acordă penalti pentru fault în suprafaţa de pedeapsă; a executat Cârjă, precis, pentru 2-1. Spre final, oaspeţii au fost la un pas de egalare, însă Vlasie a intervenit salvator. Totuşi, Cană putea face 3-1 (a nimerit portarul care i-a ieşit în întâmpinare), dar încă o dată putea fi şi 2-2, în ultimul minut al prelungirilor, când goalkeeperul gălăţean s-a opus decisiv la acţiunea lui M. Iancu. Spuneam că în acest meci am avut şi un duel într fraţi: Laurenţiu Iancu, la gălăţeni, Marian Iancu la lieşteni.

Iată echipele aliniate:

Metalosport: Vlasie – Blănaru, Cârjă, S. Ilie, Sevastian – Lungu (min. 46 Cană), Adăscăliţei – L. Iancu, Mihu (80 – Tudose), Gohoreanu (85 – Butoi) – Ionuţ Constantinescu (46 Bahnaşu).

Sporting: Vicol – Filimon (min. 86 Borşan), Sandu, Preda, Serea – Manea, Lovin, M. Iancu, Popov (65 – Adamache) – Ed. Dumitru, Bârlădeanu (80 – Petică).

În runda viitoare, Metalosport va juca în deplasare, la Petrotub Roman, iar Sporting va primi replica celor de la Inter Dorohoi.

Citit 1941 ori Ultima modificare Duminică, 27 Martie 2016 16:49