VOLEI / Victorie clară la Bacău, înfrângere severă la Galaţi

Etapa a patra a Campionatului Diviziei A1 de volei ne-a oferit un „duplex” Galaţi - Bacău, în care s-au confruntat echipele celor două cetăţi. Cele masculine au jucat în oraşul lui Bacovia, iar fetele s-au întâlnit la Galaţi. Interesant este faptul că, la masculin, băieţii noştri au fost net superiori, în timp ce, la feminin, băcăuancele nu au putut fi biruite.

Arcada a jucat la Ştiinţa Bacău, echipă nou-promovată, în faţa căreia a câştigat fără prea mari eforturi: 3-0 (23, 19, 19). Fără să strălucească, jocul gălăţenilor a fost mai eficient şi, drept urmare, ei au încheiat victorioşi. Evoluţia scorului demonstrează acest lucru. Setul I: 8-6, 14-16, 18-21, 23-25; setul II: 7-8, 13-16, 18-21, 19-25; setul III: 7-8, 12-16, 19-25. Chiar dacă au existat şi unele momente de echilibru, problema învingătoarei nu s-a pus în discuţie.

Antrenorii Nicuşor Harabagiu şi Marian Apostu au aliniat următorul „sextet”: Despotovski, Caio de Pra, Safonov, Spînu, Janici, Paşcan - Rosici (libero). Pe parcurs au mai fost folosiţi: Cristudor, Gradinarov şi Radovici.

A arbitrat cuplul bucureştean Silvian Lungu/ Cristian Cristea.

Echipa a plecat, sâmbătă seară, la Piatra Neamţ, unde a rămas două zile pentru pregătiri şi refacere. În această după-amiază va avea loc plecarea spre nord-vestul ţării, unde, miercuri şi sâmbătă, Arcada va susţine două meciuri într-o singură deplasare, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare şi cu Volei Club Zalău. Două meciuri extrem de importante, în compania a două dintre fruntaşele voleiului românesc.

Fetele de la CSU, 0-3, acasă

Echipa antrenată de Ileana Berdilă (de asemenea, nou-promovată) nu a putut face faţă forţei de joc a fostei multiple campioane naţionale Ştiinţa Bacău. Au câştigat băcăuancele cu 3-0 (8, 17, 19), echipa gazdă fiind nevoită să facă mari eforturi pentru a ţine pasul cu puternicul său adversar. Primul set a fost fără istoric, următoarele, însă, au fost mult mai animate. În setul al doilea, de pildă, gălăţencele s-au aflat în avantaj pe tabela de scor: 3-0, 5-3 şi 8-6, după care s-a făcut 9-9 şi oaspetele s-au desprins.

Între cele două echipe există o imensă diferenţă: Bacăul s-a prezentat cu 14 jucătoare (dintre care patru "straniere"), iar Galaţiul, cu doar zece jucătoare, dintre care au contat doar pe şapte; Bacăul - cu talie, ale noastre - minione; oaspetele - sprijinite de Primărie, CSU - fără niciun ajutor în acest sens. Două dintre jucătoarele de bază ale CSU - Florina Chirilov şi Irina Todaşcă - nu au putut juca, acuzând dureri la spate. În aceste condiţii, antrenoarea a trimis în teren jucătoarele: Adriana Dudnic, Corina Vasilie, Elena Ivan, Roxana Petre, Iuliana Cazamir, Sorina Marian - Monica Foca (libero).

A arbitrat un cuplu din Piatra Neamţ: Cristian Ouatu/ Octavian Diaconiţă.

Pentru echipa noastră urmează două meciuri de foc, ambele în deplasare: miercuri, la Medicina Tg. Mureş, iar sâmbătă, la Dinamo Bucureşti.

Citit 1562 ori Ultima modificare Duminică, 30 Octombrie 2016 17:59