Arcada, victorie mare la... Baia Mare

Runda a cincea a Diviziei A1 de volei masculin a găsit echipa Arcada tot în deplasare (după victoria cu 3-0 de la Bacău). Miercuri seara, gălăţenii au avut un examen dificil, la Ştiinţa Explorări Baia Mare, una dintre echipele de tradiţie şi de top în voleiul nostru.

Examenul a fost trecut cu brio, de vreme ce victorioasă a ieşit formaţia oaspete. Succesul a fost obţinut la scorul de 3-1 (24, 19, -23, 22).

„Întâlnirea a oferit un joc de calitate, cu multe faze spectaculoase. Băimărenii au servit o replică dârză, în special în primul set, dar până la urmă a ieşit foarte bine. Am folosit acelaşi sextet pe parcursul întregului joc, care s-a descurcat foarte bine”, ne-a spus antrenorul secund Marian Apostu.

Într-adevăr, primul act a fost şi cel mai disputat, fiind adjudecat în prelungiri de Arcada. Iată evoluţia, palpitantă, a scorului: 10-7, 14-14, 18-19, 24-23 şi 24-26. Următoarele trei seturi au fost împărţite, unul dintre ele revenind băimărenilor. Evoluţiile celor trei seturi demonstrează acelaşi echilibru, care, din fericire, a dat câştig de cauză echipei noastre. Setul II: 5-8, 10-11, 11-16, 13-20,19-25; setul III: 5-9, 12-12, 15-16, 21-19, 25-23; setul IV: 3-1, 8-7, 9-10, 12-14, 18-17, 18-20 şi 22-25 la fluierul final, după aproximativ două ore de joc.

Antrenorii Nicuşor Harabagiu şi Marian Apostu au introdus un singur jucător de pe bancă - Paşcan, primul „sextet” arătând astfel: Despotovski (căpitanul echipei), Caio de Pra, Safonov, Spînu, Janici, Gradinarov - Rosici (libero).

A arbitrat cuplul Paul Szabo (Oradea) - Marius Lazăr (Zalău).

În clasamentul la zi, Arcada se menţine pe podium (locurile II-III), alături de Steaua - cu câte 13 puncte, în timp ce primul loc este ocupat, surprinzător, de Tricolorul Ploieşti.

După meciul de miercuri, Arcada urmează să plece vineri la prânz spre Zalău, unde sâmbătă seara are programată o partidă cu o altă echipă de top - Volei Municipal.

* Fetele de la CS Universitatea Galaţi au jucat, miercuri, tot în deplasare, la Medicina Tg. Mureş. Deşi au început destul de bine, gălăţencele au cedat la scorul de 0-3 (21, 11, 11). După cum o arată şi scorul, elevele antrenoarei Ileana Berdilă au ţinut aproape (au şi condus spre final, cu 19-17 şi 21-19) doar în primul set, după care gazdele s-au desprins şi s-au impus la zero.

Au arbitrat Nicolae Sârb (Zalău) şi Răzvan Lupuţac (Baia Mare).

Echipa aliniată: Florina Chirilov, Irina Todaşcă, Sorina Marian,Adriana Dudnic, Elena Ivan, Iuliana Cazamir  - Monica Foca (libero). A mai jucat Roxana Petre.

Joi dimineaţă, CSU a revenit la Galaţi, unde va continua pregătirile, iar sâmbătă dimineaţă va pleca spre Capitală, unde la ora 12,00 va întâlni echipa Dinamo.

Citit 1276 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00