Therme București a devenit, în luna octombrie, cea mai importanta atracție turistica din Capitală, informează Mediafax. Peste 40.000 de oameni din mai mult de zece țări din Europa și America, dornici să se conecteze la relaxare, au venit special, în perioada 7-27 octombrie, la Therme București, pentru Sauna Fest, cel mai mare festival al spectacolelor în saună din lume și unicul de acest gen din România.
Ediţia cu numărul șase a festivalului a atras români din toate colțurile țării, dar şi străini, procentul acestora din urmă urcând la aproape 33%. Festivalierii străini au venit din țări precum Olanda, Marea Britanie, Italia, Germania, Bulgaria, Serbia, Grecia, SUA, Spania, Estonia sau Danemarca.
„Festivalul are şi un rol educativ, respectiv te învaţă cât este de important şi sănătos să îţi hrăneşti mintea şi sufletul, dar şi să poţi fi vulnerabil în faţa altor oameni. Oamenii au cântat, au dansat, au plâns împreună, în saună”, a declarat Cosmin Cîrîc, Wellness Director Therme Bucureşti.