Piedone, anchetat de DNA

Piedone, anchetat de DNA
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Cristian Popescu Piedone, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), este anchetat de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA), fiind suspectat că ar fi furnizat informații confidențiale unui operator economic înaintea unui control oficial, relatează Mediafax.

Potrivit anchetatorilor, Piedone l-ar fi avertizat pe patronul unui hotel despre un control iminent al ANPC, ceea ce ar putea constitui o infracțiune asimilată traficului de influență.

Hotelul în legătură cu care sunt formulate acuzațiile este Hotel "Internațional" din Sinaia, care-i aparține lui Dan Radu Rușanu, fost lider PNL și fost președinte al Autorității de Supraveghere Financiară (ASF).

În dimineața zilei de marți, 22 iulie, procurorii DNA au efectuat mai multe percheziții în acest caz. Acțiunile au avut loc inclusiv la domiciliul lui Cristian Popescu Piedone și la locul unde acesta era cazat pe Litoral. Ancheta vizează mai mulți funcționari publici, precum și persoane suspectate de complicitate.  

După ce a fost adus de pe Litoral în baza unui mandat, Cristian Popescu Piedone a fost audiat de procurori. La ieșirea de la DNA, acesta a declarat că acuzațiile nu se confirmă și că nu a transmis informații confidențiale. „Nu am avut niciun schimb de informații”, a spus Piedone, precizând că proprietarul firmei vizate îi este prieten, dar nu i-a oferit detalii despre control.

„Vorbele sunt scurte, nu dau declarații acum, dar vă spun că percheziția s-a terminat, s-a desfășurat în condiții extrem de profesionale”, a mai adăugat șeful ANPC, precizând că „nu s-a ridicat nimic, nu s-au găsit documentele, s-a închis percheziția”.

Cristian Popescu Piedone a mai spus că, după audierile de marți, nu i s-a impus nicio măsură restrictivă. El a revenit la DNA în cursul zilei, la ora 17:00, pentru continuarea audierilor.

Întrebat dacă dosarul ar avea legătură cu speculațiile privind o posibilă candidatură a sa la Primăria Capitalei, Piedone a evitat să comenteze: „Nu pot face declarații în acest moment”.

Citit 334 ori Ultima modificare Marți, 22 Iulie 2025 16:38

1 comentariu

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro