Suedia și-a dublat bugetul pentru apărare civilă

Suedia și-a dublat bugetul pentru apărare civilă
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Guvernul Suediei a anunţat joi dublarea bugetului pentru apărarea civilă în următorii trei ani, pentru a consolida capacitatea de rezistenţă a ţării în materie de infrastructuri, operaţiuni de salvare şi servicii de sănătate în caz de război, transmite AFP.

''Lecţiile trase din (războiul din) Ucraina arată că este important să se garanteze capacitatea de funcţionare a sectoarelor-cheie ale societăţii'', a declarat executivul suedez, într-un comunicat. ''Rusia a căutat activ să perturbe infrastructura energetică a Ucrainei, ceea ce a afectat numeroase zone ale societăţii'', a adăugat guvernul de la Stockholm.

În consecinţă, Suedia va suplimenta cu 2 miliarde de coroane bugetul apărării civile în acest an, până la 8,5 miliarde de coroane (740 milioane de euro), a detaliat ministrul apărării civile suedez Carl-Oskar Bohlin, într-o conferinţă de presă. Fondurile vor fi destinate serviciilor de salvare şi îngrijire, aprovizionării cu alimente şi apă potabilă şi îmbunătăţirii infrastructurilor de transport şi energie.

La jumătatea lunii aprilie, guvernul a anunţat că va aloca încă 385 milioane de coroane (37,27 milioane de euro) în acest scop în 2024.

Suedia, care a aderat la NATO la începutul lunii martie, investeşte masiv în apărare. Ţara şi-a redus cheltuielile militare după încheierea Războiului Rece, dar a inversat această tendinţă după anexarea peninsulei Crimeea de către Rusia, în 2014. În acest an, Suedia a alocat pentru apărare 2,2 la sută din PIB, depăşind astfel pragul de 2 la sută fixat ca obiectiv de NATO pentru statele sale membre.

Citit 328 ori Ultima modificare Joi, 12 Septembrie 2024 15:46

Mai multe din această categorie:

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.