„Salonul de primăvară”, gata de expoziţie

„Salonul de primăvară”, gata de expoziţie
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Filiala Galați a Uniunii Artiștilor Plastici din România invită publicul la vernisajul Salonului de primăvară, vineri, 8 mai, ora 17.00, la Galeria "Nicolae Mantu", din strada Domnească nr. 22.

Expoziția reunește lucrări ale membrilor filialei și reflectă preocupările lor artistice recente. Conform organizatorilor, formatul saloanelor nu impune o direcție tematică prestabilită, fiind un instantaneu al vieții artistice a filialei la momentul respectiv: fiecare participant aduce lucrări reprezentative pentru etapa sa actuală de creaţie. Lucrările acoperă o varietate de tehnici și medii - pictură, grafică, sculptură, arte decorative - oferind o perspectivă de ansamblu asupra diversității de limbaje vizuale cultivate în cadrul filialei și prilejul de a urmări evoluții individuale sau de a descoperi direcții noi în creația locală.

„Salonul de primăvară” face parte din ciclul celor patru saloane sezoniere organizate anual de filială gălăţeană.

Expoziția va putea fi vizitată până pe 30 mai, de luni până vineri, între orele 10.00 și 18.00.

Intrarea este liberă.

Citit 608 ori Ultima modificare Miercuri, 13 Mai 2026 23:31

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.