ANALIZĂ. Dolarul a atins maximul ultimelor 15 luni

ANALIZĂ. Dolarul a atins maximul ultimelor 15 luni
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Tonul „hawkish” al lui Kevin Warsh, noul președinte al Rezervei Federale americane, ce pare să fie favorabil unei înăspriri a dobânzilor în partea a doua a anului, în cazul în care inflația se va menține peste 4% (4,2% în mai), a majorat substanțial cererea de dolari, care a atins un maxim al ultimului an față de un coș de valute majore.

Euro a scăzut marțea aceasta la 1,1383 – 1,1439 dolari, iar media monedei americane a urcat de la 4,5706 la 4,5981 lei, maxim al ultimelor 15 luni. Reamintim că dolarul a atins un record de 5,1794  lei în septembrie 2022.

Monedele de la marginea zonei euro, inclusiv leul, au fost afectate de această evoluție și s-au depreciat atât față de euro, cât și de dolar.

Cotațiile euro au crescut constant de la 5,236 lei, în cursul dimineții, la 5,248 lei, astfel că media monedei unice a urcat de la 5,2386 la 5,2460 lei, maxim al ultimelor două săptămâni.

La evoluția negativă a leului a contribuit și criza politică locală, după ce s-a dat „Vestea” că nu a trecut guvernul propus de președintele ND. Aceasta a permis speculatorilor să coboare randamentul obligațiunilor românești denominate în dolari, ceea ce echivalează cu scumpirea creditelor ce pot fi luate de România din piețele externe.

În schimb, piața monetară locală a fost stabilă, evoluție datorată nivelului ridicat al lichidității.

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei contractate înainte de mai 2019, a stagnat la 5,84%. Indicele la șase luni, folosit la calcularea ratelor la creditele ipotecare, s-a oprit la 5,92% iar cel la 12 luni, la 5,97%, nivel stabilit la începutul lui martie.

Demisia premierului Keir Starmer a fost primită pozitiv de către piață. Lira sterlină a depășit pragul de 1,16 euro, iar media ei a urcat în piața locală de la 6,0487 la 6,0799 lei. Moneda elvețiană și-a limitat pierderile în fața euro din ultimele, iar cursul ei a crescut de la 5,6624 la 5,6772 lei.

Prețul gramului de aur a scăzut de la 618,2179 lei la 608,6838 lei, după ce metalul galben a coborât până la un minim de 4.090 dolari/uncie.

Scăderea inflației a permis băncii Ungariei să reducă dobânda sa de politică monetară de la 6,25 la 6%, în ton cu așteptările pieței, iar media monedei maghiare s-a depreciat la 354,26 forinți/euro. Cursul monedei poloneze a pierdut teren, la 4,2842 zloți/euro.

Criptomonedele au pierdut câștigurile din ultimele zile. Bitcoin a coborât sub pragul de 62.000 dolari, iar ethereum se tranzacționa între 1.640 și 1.734 dolari.

Citit 359 ori Ultima modificare Marți, 23 Iunie 2026 17:36

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro