UPDATE: Un TIR ucrainean s-a oprit într-o casă. Șoferul, adormit la volan, nu avea atestat
Foto: Foto: IPJ Galați.

UPDATE: Un TIR ucrainean s-a oprit într-o casă. Șoferul, adormit la volan, nu avea atestat
Evaluaţi acest articol
(18 voturi)

UPDATE ora 12,50: La fața locului au ajuns și inspectorii ISCTR, care au făcut primele evaluări, în baza cărora asigurările vor acoperi pagubele produse. În urma verificărilor, inspectorii au stabilit că șoferul ucrainean nu avea atestat și nici diagramă la tahograf. A fost amendat cu 13.000 de lei.

------------------------------------

UPDATE ora 11,23: Traficul rutier a fost reluat pe DN 26. În prezent, se circula normal pe ambele sensuri.

----------------------------------------

Grav accident rurtier petrecut în urmă cu puțin timp la Șivița. Un TIR a ieșit de pe șosea și a intrat în plin în mai multe gospodării, distrugând tot ce a întâlnit în cale. Vehiculul se îndrepta spre vama Oancea și, potrivit primelor concluzii, șoferul, un ucrainean de doar 21 de ani, ar fi ațipit la volan și ar fi pierdut controlul direcției. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită, însă traficul este blocat pe DN 26. Polițiștii care se află la fața locului vor permite în cel mai scurt timp circulația, în mod dirijat, intermitent, pe o singură bandă de mers. Asta după ce vor fi finalizate cercetările la fața locului. 

”Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Galați, care au ajuns la fața locului, au stabilit faptul că un bărbat de 21 ani din Ucraina, în timp ce conducea un tir înmatriculat în țara de domiciliu, având direcția de deplasare dinspre municipiul Galați spre vama Oancea, ar fi adormit la volan, moment în care ar fi pierdut controlul direcției de mers al ansamblului auto format dintr-un cap tractor și o semiremorcă, a părăsit partea carosabilă în partea dreaptă a direcției sale de mers, a lovit un stâlp de beton pentru iluminat stradal și a pătruns în curtea unei proprietăți unde a lovit un autovehicul parcat. Din impact a ricoșat și a pătruns apoi în curtea imobilului învecinat unde a lovit mai multe anexe gospodărești. În urma acestui eveniment rutier au rezultat doar pagube materiale, astfel că nicio persoană nu a fost vătămată. Conducătorul auto a fost testat alcoolscop, rezultatul fiind negativ”, a anunțat ag. șef pt. Ciprian Stoica, purtătorul de cuvânt al IPJ Galați. 

Media

Citit 5875 ori Ultima modificare Joi, 10 Noiembrie 2022 18:32

10 comentarii

  • postat de Aad
    Marți, 08 Noiembrie 2022 14:57
    70.25.40.***
    Asadar....
    Fara atestat si fara "log book", trece prin vama si nu-l deranjeaza nimeni! Oare marfa o fi fost controlata? Macar atâta lucru, sa nu para tara lui Papura-Voda!!!☺
    Nu au cum sa verifice politistii rutieri totul, sun ocupati cu dosarul ca în situatia descrisa de Lia Bugnar. Poate si mai urgente, cum sunt cele cu livreur-ii de mâncare din trafic...☺
    3
    22
    Raportează
  • postat de cetitor
    Marți, 08 Noiembrie 2022 14:45
    85.122.80.***
    Băi ! Ia nu vă luați de Chips că stie el cum e cu naționalitățile astea de pe lăngă noi... care muncsc din greu în greu. Rakeții de fapt nu există sunt doar povești inventate, contrabanda cu țigări venite de peste graniță e doar în filme. Șicanele de pe canalul Bâsroe nu s-au întâmplat ci au fost născocite de MAE și că vor distruge Delta Dunării folosindu-l nu sunt decât pure speculații. Șoferii UA au acte în regulă și respectă toate regulile țărilor prin care trec. În realitate UA e stindardul corectitudinii politice și economice, este raiul democrației.
    Hai! Slava România!
    10
    15
    Raportează
  • postat de La tulip
    Marți, 08 Noiembrie 2022 13:55
    5.13.233.***
    E teroare cu astia pe sosele , nimeni nu-i controleaza de acte sau de timpi de odihna ii lasa de izbeliste sa conduca si fac ce vor in tara asta cu camioanele trec pe interzis ,in centru orasului fac ce vor si vazand ca nimeni nu se ia de ei persevereaza in orice. Cat desptre ISCTR , noapte buna pentru ei.
    3
    27
    Raportează
  • postat de Camion
    Marți, 08 Noiembrie 2022 12:59
    37.163.22.***
    Poliția rutieră să înceteze să mai ia șpagă că din cauza lor se întâmplă nenorociri pe stradă. Dacă și-ar face treaba, nimeni nu ar mai avea curajul să mai încalce regulile. Au salarii foarte mari și sunt mulți, nu înțeleg ce fac cu atâta bănet din șpăgi. Abia le-a murit un coleg ieri, mâine poate fi chiar unul din ei sau un membru al familiei lor. Ieșiți dragi polițiști rutieri din boscheți și miscati-va burțile din birouri unde frecați manganul pe salarii speciale și faceți muncă de prevenție că murim cu zile să muncim că niște nebuni să vă plătim regește să fim cât de cât protejați pe străzi.
    2
    39
    Raportează
  • postat de Eu
    Marți, 08 Noiembrie 2022 12:56
    5.14.144.***
    Un ucrainean, tocmai a distrus o familie, sa nu uitam! Tot adormit
    6
    24
    Raportează
  • postat de Iancu
    Marți, 08 Noiembrie 2022 12:42
    86.124.201.***
    Cam câte persoane mai trebuie să moară pe șosele de “mâna profesioniștilor” până ca ISCTR și Poliția Rutieră să acționeze pentru verificarea respectării timpilor de odihnă ?
    2
    32
    Raportează
  • postat de das
    Marți, 08 Noiembrie 2022 11:55
    89.136.5.***
    Nu s-a oprint in nicio casa dupa cum se vede in imagini! a lovit doar microbuzul pe care l-a facut praf! Soferul nu a mai dormit..se grabea sa duca granele sa nu moara arabii de foame!
    12
    15
    Raportează
  • postat de Mika
    Marți, 08 Noiembrie 2022 11:04
    82.78.157.***
    Acel copil muncit iti putea ucide tie familia sau chiar pe tine. Zero toleranta fata de acesti soferi daca nu respecta regulile care se impun tuturor soferilor. Nu esti apt ptr condus, fa altceva.
    6
    51
    Raportează
  • postat de ss
    Marți, 08 Noiembrie 2022 10:20
    5.13.237.***
    Se pare ca nu a lovit nicio casa, nu a existat nicio victima, pana la urma ramane un accident spectaculos cu final fericit! S-a gasit deja unul sa comenteze in spiritul nevolnicilor, soferul era practic un copil muncit care a crezut ca poate mai mult decat a incercat, ramane si pt el o lectie de viata!
    27
    23
    Raportează
  • postat de Chips
    Marți, 08 Noiembrie 2022 09:32
    143.166.255.***
    "Ucrainenilor li se permite orice" in 3....2.....1.... Hai sa vedem cat de repede se vor lega plaiesii de nationalitatea soferului, uitand cam in ce conditii lucreaza.
    33
    39
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.