1 Iunie a trecut, doar activităţile cu, despre şi pentru cei mici continuă să se întâmple în urbea noastră. Este şi cazul vernisajului expoziţiei "Lumea în mâini de copil", organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean şi Grădiniţa "Motanul Încălţat", cu sprijinul şi găzduirea Universităţii "Dunărea de Jos" din Galaţi. Poate nu întâmplător, la ora când cei mici se adunau în Sala Paşilor Pierduţi să facă fotografii cu imaginile lucrărilor realizate chiar de ei, în Sala Senatului, seniorii absolvenţi ai cursurilor U3A - Universitatea vârstei a treia - se pregăteau de ceremonia de absolvire. De la cei mai mici, la cei mai în vârstă gălăţeni, Universitatea îi primeşte pe toţi, cu răbdare şi cu încredere în viitor.
Chiar dacă micuţii modelatori în lut nu ştiu asta, ei sunt parte dintr-un proiect special, implementat de Grădiniţa "Motanul Încălţat" încă din 2022. Detalii ne-a oferit, la vernisaj, inspectoarea pentru învăţământul preşcolar, prof. Mihaela Dobrin. "Ne aflăm aici pentru a marca vernisajul organizat cu ocazia aniversării implementării Programului Reggio Emilia la Galaţi. Ne dorim să fie un eveniment de impact, întrucât cadrele didactice din grădiniţa ce implementează încă de la început, din anul 2022, abordarea Reggio, s-au remarcat prin activităţile desfăşurate, subliniind importanţa utilizării materialelor didactice în activitatea de zi cu zi, atitudine relevantă, întrucât activităţile defăşurate folosind lutul, în detrimentul plastilinei, demonstrează noi capacităţi şi aptitudini ale copiilor. A modela lutul arată nu doar experienţă de învăţare, ci le oferă copiilor diverse modalităţi de interacţiuni şi liberă exprimare, prin munca de zi cu zi, în folosul dezvoltării personale, de care aceştia au atâta nevoie. Ţin să mulţumesc conducerii acestei grădiniţe, doamnei directoare Mirela Badiu, care este prezentă în activitatea noastră metodică oricând este solicitată şi susţine orice implementare pe care o abordăm la nivelul judeţului, provocându-le pe colegele dumneaei pentru implicare, pentru devotament şi pentru munca asiduă. Le mulţumesc tuturor celor implicaţi în organizarea evenimentului de astăzI!", a precizat inspectoarea şcolară de specialitate.
Copiii, evident foarte bucuroşi, emoţionaţi şi impresionaţi să se afle în Universitate, al cărei spaţiu îl cercetau atent, cu ochii curioşi ai inocenţei, erau nerăbdători să vorbească despre lucrările lor, ştiau, cei mai mari, că lutul a înlocuit plastilina, iar pentru cei mici, evident, acest material reprezenta singura lor realitate în materie de modelaj, ţinând cont că erau născuţi în anul începerii implementării programului.
Ceea ce mi s-a părut fascinant, dincolo de plăcerea evidentă pe care cei mici o au în a lucra cu lutul - chestiune pe care am avut bucuria s-o observ în direct, la grădiniţă, este felul în care copiii şi-au descris, cu propriile cuvinte, în funcţie de vârstă, bineînţeles, propria viziune artistică. Matei D., de cinci ani, a realizat ceasul său, "topit la soare", o variantă din lut care seamănă incredibil de mult cu ceasurile topite ale lui Dali, în timp ce alt ceas, mai greu recognoscibil, realizat de Roberta D., tot de cinci ani, măsoară "orele şi minutele până vine tata", iar Rafael T., autorul celui mai regulamentar ceas dintre cele expuse, declară că "Măsor timpul, plec la şcoală!", fiind cu siguranţă, din ce se vede, pregătit pentru marele eveniment de la toamnă.
Directoarea Grădiniţei "Motanul Încălţat", prof. Mirela Badiu, ne-a explicat că această parte, de documentare a trăirilor şi ideilor celor mici, este foarte importantă în procesul de sprijinire a talentelor native, practic ajutând educatorii să le dezvolte abilităţile şi să comunice eficient şi părinţilor la ce ar putea excela copilul. Adevărul este că, fără să fiu părinte, educator sau psiholog, pe mine m-au pus pe gânduri. Nu ar strica să mergeţi să o vedeţi, puteţi face asta până la sfârşitul lunii.