Marţi, în cadrul Adunării Generale de la Judecătoria Galaţi, magistraţii de la această instanţă au decis continuarea protestului până pe 5 octombrie, alături de colegii lor de la Tribunal şi Curtea de Apel.
Ca şi la celelalte instanţe, şi la Judecătorie au apărut unele modificări. Se vor judeca mai multe dosare decât până acum şi se va relua programul cu publicul la biroul de primiri şi eliberări acte şi la arhive, pentru trei ore pe zi.
Programul cu publicul este între orele 9,00 şi 12,00 la arhive şi la biroul de primiri, şi între 13,00 şi 14,00 pentru eliberări acte. Ce cauze se judecă până pe 5 octombrie ne-a spus doamna Diana Oancea, preşedinta Judecătoriei Galaţi.
„Până la data stabilită pentru o nouă Adunare Generală se vor soluţiona toate cauzele „declarate de lege urgente” şi care nu se judecă în şedinţe publice. Astfel, la secţia civilă se vor judeca ordonanţele preşedinţiale, măsurile asiguratorii şi cererile de suspendare executare silită”.
„Şi la secţia penală se vor judeca toate dosarele cu arestaţi (nu doar acele dosare cu privire la arestarea preventivă), liberările condiţionate, întreruperile de executare pedeapsă şi amânare executare pedeapsă (pe caz de boală, pe motiv de graviditate, concediu de creştere copil până la 1 an)”.
Magistraţii de la Judecătoria Galaţi au luat aceleaşi măsuri ca şi colegii lor, dar au şi o solicitare nouă. „Am discutat astăzi şi despre normarea muncii. Este un subiect care ne afectează pentru că avem un număr foarte mare de dosare şi oameni foarte puţini. Aşteptăm să vedem ce se întâmplă până la urmă şi vom rediscuta poziţia noastră imediat ce se va lua o decizie cu privire la revendicările noastre”, a mai adăugat Diana Oancea.
Trist, dar adevărat: la nicio instanţă gălăţeană nu se intră pe făgaşul normal de muncă. Pentru justiţiabili mai urmează încă două săptămâni de amânări şi plimbări prin sălile de judecată.