În 1864, domnitorul Alexandru Ioan Cuza a unificat, prin semnarea decretului numărul 893, din 24 iulie, cele două instituţii grănicereşti de la frontiera dintre Moldova şi Ţara Românească, consfinţindu-se astfel Unirea Principatelor Române. A fost anul în care lua fiinţă Poliţia de Frontieră Română.
Şedinţa dedicată sărbătoririi Zilei Poliţiei de Frontieră s-a petrecut ieri dimineaţă, la sediul Inspectoratul Judeţean al Poliţiei de Frontieră Galaţi.
Tot ieri au fost avansaţi la termen, în gradul profesional următor, 176 de poliţişti de frontieră, 19 ofiţeri şi 157 agenţi, înainte de termen fiind avansaţi zece poliţişti de frontieră, trei ofiţeri şi şapte agenţi.
De asemenea, în deplină solidaritate faţă de suferinţa celorlalţi, instituţia a decis să doneze sumele de bani alocate organizării Zilei Poliţiei de Frontieră Române colegilor afectaţi de inundaţii.