La Galaţi, creștere explozivă a suspendării activităţii firmelor

La Galaţi, creștere explozivă a suspendării activităţii firmelor
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Județul Galați ocupă un loc fruntaș, dar deloc onorant, în cele mai recente statistici economice naționale. Potrivit datelor publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC), Galațiul a raportat o explozie a numărului de firme care și-au suspendat activitatea, înregistrând o creștere-record de 166,67%.

Această evoluție plasează județul nostru mult peste media națională și înaintea altor zone cu probleme, precum Botoșani (+106,67%) sau Ialomița (+100%). La polul opus, județe vecine precum Vrancea sau Tulcea au reușit să raporteze scăderi semnificative ale acestui indicator negativ.

La nivel național, prima lună a anului 2026 a adus suspendarea activității pentru 2.046 de companii, marcând o creștere generală de aproape 20% față de aceeași perioadă a anului trecut. Deși Bucureștiul rămâne lider la numărul total de suspendări (255 de firme), procentele uriașe din Galați indică o vulnerabilitate crescută a mediului de afaceri local în fața noilor condiții economice.

Orașe mari precum Clujul sau Iașiul urmează în topul cifrelor absolute, însă ritmul lor de suspendare este mult mai lent comparativ cu cel de pe malul Dunării.

Domeniile cele mai afectate la nivel de țară sunt comerțul cu ridicata și amănuntul, urmate de prestările de servicii și activitățile profesionale sau tehnice. În timp ce județe precum Giurgiu sau Brăila înregistrează cifre minime de suspendări, situația din Galați ridică semne de întrebare privind stabilitatea micilor antreprenori locali. Experții ONRC notează că aceste fluctuații sunt adesea primele semne ale unei presiuni fiscale sau a unei scăderi a puterii de cumpărare, care forțează firmele să tragă obloanele temporar sau definitiv, pentru a evita acumularea datoriilor.

Citit 397 ori Ultima modificare Marți, 10 Martie 2026 22:10

1 comentariu

  • postat de ss
    Miercuri, 11 Martie 2026 10:18
    86.124.202.***
    Orasul trist, tot mai trist, realizari ZERO! Nu am construit niciun obiectiv semnificativ in ultiimiii 36 de ani in timp ce extrem de multe localitati mai mari sau mai mici au reusit cate ceva! Trist!
    0
    3

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro