Drapelul sfinţit, purtat în procesiune pe strada Domnească

Drapelul sfinţit, purtat în procesiune pe strada Domnească
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Privegheat o noapte, sfinţit în Catedrala Arhiepiscopală, Drapelul României a fost purtat de către militari în procesiune pe strada Domnească. În Piaţa Tricolorului din Grădina Publică a municipiului Galaţi, a avut loc ceremonia de arborare a Drapelului prin prezentarea onorului, evocarea însemnătăţii acestei zile, binecuvântarea drapelului, înălţarea pe catarg a tricolorului şi intonarea Imnului de Stat al României.

Aşa cum aţi putut afla din ziarul „Viaţa liberă”, în municipiul Galaţi au avut loc vineri, 26 iunie 2026, manifestările prilejuite de Ziua Drapelului naţional. Slujba de sfinţire a Drapelului Naţional al României a fost săvârşită de chiriarhul Dunării de Jos, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, în Catedrala arhiepiscopală din Galaţi, în prezenţa autorităţilor locale, a militarilor din Garnizoana Galaţi, a angajaţilor din cadrul Centrului eparhial şi a mai multor credincioşi.

Participanţii au putut afla simbolistica profundă şi spirituală a celor trei culori ale drapelului: „Să ne ajute Dumnezeu tuturor la ziua şi sărbătoarea semnificativă a Drapelului Național prin prezența mai întâi în biserici, privegheat o noapte, şi apoi a doua zi la Dumnezeiasca Liturghie şi sfințire.

Să înțelegem și semnificația mai adâncă a celor trei culori, cum arată rugăciunea: albastrul arată azurul credinței, iar galbenul - soarele speranței, pe când purpuriul roșu arată văpaia iubirii pe care ne-au arătat-o înaintașii noștri, în deosebi eroii, martirii, luptătorii și toți care cu focul iubirii în inimă au înțeles că în fața drapelului trebuie să ne prezentăm cu cinstire, cu demnitate și cu dragoste, pentru a primi sub faldurile sale pace, bucurie şi solidaritate creștinească și românească.

Noi, toți românii, oriunde ne-am afla, să aşezăm înțelesurile la inimă și, dacă se poate, să-l predăm copiilor şi urmașilor ca pe scutul, nădejdea și bucuria noastră ca români”, a spus ierarhul de la Dunărea de Jos.

La finalul ceremoniei religioase, Drapelul a fost înmânat prefectului judeţului Galaţi, George Toderașc, care l-a oferit gărzii port drapel.

De la Catedrala Arhiepiscopală, Drapelul Naţional a fost purtat de către militari în procesiune pe strada Domnească către Piaţa Tricolorului din Grădina Publică. Aici, în prezenţa oficialităţilor locale, a cadrelor militare, a preoţilor şi a cetăţenilor din oraşul de la Dunăre, a avut loc ceremonia de arborare a Drapelului Naţional prin prezentarea onorului, evocarea însemnătăţii acestei zile, binecuvântarea drapelului, înălţarea pe catarg a tricolorului şi intonarea Imnului de Stat al României.

Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de onoare pe ritmurile muzicii susţinute de Fanfara „Valurile Dunării” din cadrul Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galaţi.

Citit 322 ori Ultima modificare Vineri, 26 Iunie 2026 14:34

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro