„Marșul Drapelului Național” a atras numeroşi gălăţeni pe Faleza Superioară a Dunării. Manifestarea, organizată de Garnizoana Galați, a constituit, pentru mulţi dintre copiii prezenţi, o premieră la care au fost încântaţi să ia parte. După momentul solemn al intonării Imnului Național, „Marşul Drapelului” a pornit de la Elice către Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii, acompaniat de fanfara Centrului Cultural „Dunărea de Jos”.
Organizatorii şi-au dorit, prin această manifestare, consolidarea legăturii dintre societatea civilă și simbolurile identitare ale statului român: „Simbol al suveranității, independenței și demnității naționale, drapelul tricolor însoțește de-a lungul istoriei momentele de glorie, sacrificiu și împlinire ale națiunii noastre”.

