Universitari gălăţeni, la cel mai important summit digital

Universitari gălăţeni, la cel mai important summit digital
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați a fost în centrul atenției la Digital Innovation Summit Bucharest 2026, un eveniment de mare anvergură desfășurat recent la Palatul Parlamentului. Delegația gălățeană a mers la București pentru a discuta despre cum tehnologia și colaborarea între țări pot schimba fața cercetării moderne. 

Rectorul universității, prof. univ. dr. ing. Marian Barbu, a fost invitat să vorbească despre un subiect extrem de actual: cum ne ajută inteligența artificială și parteneriatele internaționale să evoluăm. Acesta a explicat că, în ziua de azi, este esențial ca universitățile, firmele private și instituțiile statului să lucreze împreună. Doar prin acest dialog se pot crea proiecte care să fie cu adevărat utile societății și care să pună în valoare ideile cercetătorilor noștri.  

Alături de rector, din echipa gălățeană au mai făcut parte prorectorul prof. dr. ing. Daniela-Laura Buruiană și Cătălin Aramă.

Citit 108 ori Ultima modificare Vineri, 13 Martie 2026 15:32

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro