-
54 de copii de la Centrul de zi „Speranţa” din cadrul Aşezământului Filantropic Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” al Arhiepiscopiei "Dunării de Jos" văd mai bine datorită generozităţii şi profesionalismului doamnei dr. Luminiţa Chiscăneanu, medic primar oftalmolog. „Toţi cei 54 de copii au fost programaţi la un control medical oftalmologic. În urma verificării medicale, 26 dintre ei au primit, în mod gratuit, ochelari de vedere de la firma Lenscontact. Gestul a fost intermediat de doamnele de la Societatea Naţională a Femeilor Ortodoxe din România - Filiala Galaţi şi susţinut, prin fapte de omenie, de toate asistentele amintitului cabinet oftalmologic, care au acordat asistenţă medicală şi chiar i-au consiliat pe unii dintre micuţii care au acceptat, cu greu, ideea de a purta ochelari de vedere”, ne-a spus profesoara Mărioara Popa, de la Centrul de zi „Speranţa”.
Mai toţi copiii care se bucură de o vedere mai clară provin din familii din municipiul Galaţi cu multe nevoi. „Pentru noi este o bucurie că medicul şi asistentele ne-au întins o mână de ajutor. În numele celor 54 de colegi de la centru le mulţumim. Înseamnă că oamenii buni nu sunt doar în poveşti şi că ei trăiesc printre noi”, ne-a spus Aurelia, una dintre elevele de la Centrul „Speranţa”.
La Centrul "Speranţa", 54 de copii consultaţi gratis de oftalmolog Scris de Maria Stanciu
Maria Stanciu
Articole recente - Maria Stanciu
Sfântul Calinic de la Cernica, în Cetatea Sfântului Andrei „Cravata galbenă”, lumea de Acasă a lui Sergiu Celibidache. Luni, două proiecţii în prezenţa echipei, la Galaţi De Vovidenie, credincioșii au fost îndemnați să devină „Îngeri ai Bucuriei!” Sărbătoare la „Vovidenia”, Biserica „Unirii” 500 de tineri au alergat la Crosul Andreian, pentru micuţa Ioana (Galerie FOTO)
Mai multe din această categorie:

