Dunărenii au bătut la Buzău: Gloria – FCM Dunărea 0-2 (0-2)

Pe stadionul din Crângul Buzăului a avut loc, miercuri seara (cu repriza a doua în nocturnă) un interesant meci amical. S-au întâlnit echipele conduse de doi foşti „oţelari”: Mihai Ciobanu (Gloria) şi Viorel Tănase (FCM Dunărea).

Un joc util pentru ambele echipe, aflate la două săptămâni de startul în noul sezon competiţional. Întâlnirea a fost câştigată de gălăţeni, la scorul de 2-0, ambele goluri fiind marcate în prima repriză.

La prima reuşită acţiunea s-a purtat pe flancul drept: o centrare lungă, în diagonală, a lui Bârlădeanu, până la Enache şi acesta - aflat într-o poziţie convenabilă – n-a ratat prilejul deschiderii scorului.

La cel de-al doilea gol s-a produs o superioritate numerică pe partea stângă, Popescu a centrat la Cârjan şi tabela s-a modificat pentru ultima oară.

Deşi au fost faze de poartă şi în mitanul al doilea, scorul nu a mai putut fi modificat, FCM Dunărea irosind câteva oportunităţi prin Vali Munteanu şi Cârjan.

„Partida de la Buzău a oferit băieţilor noştri să repare greşelile comise în meciul anterior (2-3 cu Unirea Slobozia). În defensivă am arătat mai multă siguranţă, iar celelalte compartimente şi-au făcut bine treaba. Sunt mulţumit de atitudinea băieţilor, pe care o doresc repetată în toate meciurile – fie amicale sau oficiale”, ne-a declarat Viorel Tănase.

Campionatul Ligii a II-a va debuta pe 20 august, când FCM Dunărea va juca în deplasare, la Viitorul Constanţa.

Viorel Tănase a trimis în teren următorul „unsprezece”: Pârvu – Cristescu, Marian, Velescu, Popescu – Cioinac, Cristea, Bârlădeanu, Avram – Enache, Cârjan.

Au mai jucat: Vali Munteanu şi Laurenţiu Radu, din min. 65, pentru ca după 7 minute să facă acelaşi lucru alţi opt jucători: Măstăcan, Cucu, Bostan, Eni, Chelaru, Căldăraru, Asanache şi Valentin Ion. Nu au putut evolua, fiind indisponibili, Grosu şi Daniel Florea.

Astăzi dunărenii au programat un alt antrenament, iar sâmbătă vor susţine al cincilea „amical”. Parteneră va fi FCM Bacău, iar întâlnirea va fi găzduită de Stadionul „Dunărea”, de la ora 11,00.

Citit 1077 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00