Arcada va juca cu o echipă din Slovenia în Cupa CEV

Voleibaliştii de la Arcada Galaţi au obţinut calificarea în optimile de finală ale Cupei CEV, după ce au câştigat, scor 3-0 (25-21, 25-23, 26-24), manşa retur din 16-imile competiţiei, în faţa formaţiei cehe Kladno Volleyball.

După ce meciul din tur a fost pierdut la limită (2-3), pentru calificarea în faza optimilor Arcada avea nevoie de victorie pe teren propriu cu 3-0 sau 3-1, iar în cazul uneia cu 3-2 să se impună în "setul de aur".

Partida de miercuri seară a fost una foarte echilibrată, cu răsturnări de scor. Atât în primul, cât şi în al doilea set, oaspeţii au ajuns în avantaj la time-outurile tehnice, dar concentrarea superioară a jucătorilor de la Arcada a făcut diferenţa pe finalul actelor. Evoluţia scorului a fost: Setul I - 3-3, 3-7, 4-8, 7-12, 13-12, 13-16, 20-18, 22-20, 25-21; setul II: 2-2, 6-8, 12-11, 15-16, 17-16, 21-20, 25-23; setul III: 2-2, 6-2, 8-5, 12-12, 16-15, 23-19, 23-22, 24-23, 24-24, 26-24, cu emoţii după nefructificarea primelor două mingi de meci.

În turul următor, Arcada va juca cu ACH Volley Ljubljana (Slovenia), prima manşă în deplasare, în perioada 16-18 ianuarie, returul urmând să aibă loc, la sfârşitul lunii ianuarie, la Galaţi.

Căpitanul echipei Arcada, Filip Despotovski, spunea că diferenţa de valoare a celor două loturi s-a văzut în momentele-cheie ale meciului. "Echipa cehă a fost sub noi, iar asta s-a văzut astăzi, când noi am luat punctele importante. Pasul următor este să trecem de Ljubljana. În ceea ce priveşte actualul sezon al campionatului, chiar dacă am început ceva mai greu, am reuşit să ne revenim. Acum suntem într-o formă foarte bună, parcă ne pare rău că intrăm în pauza competiţională",  a declarat Despotovski.

În clasamentul Diviziei A1, Arcada se află pe locul al treilea, cu 30 de puncte, dar cu un meci mai puţin disputat decât formaţia de pe primul loc, Steaua (35 puncte). În prima săptămână din ianuarie, Arcada va juca, pe teren propriu, cu CSS 2 Baia Mare, meci restant din etapa a 13-a, iar apoi, în deplasare, cu Tricolorul Ploieşti (locul 2, cu 33 puncte, un meci în plus faţă de Arcada). "Chiar dacă prima partidă din an va fi restanţa cu CSS, ne vom concentra mai mult pe meciul cu Ploieştiul. Acolo, dacă reuşim să câştigăm, ne vom putea relansa în lupta la titlu", a declarat Marian Bala, unul dintre cei mai buni voleibalişti români din acest an, conform federaţiei de specialitate.

Citit 1041 ori Ultima modificare Joi, 21 Decembrie 2017 16:59