Phoenix, încă în derivă în Liga Națională

Echipa masculină de baschet Phoenix Galați a pierdut, joi, în deplasare, scor 71-86 (32-46), cu formația CSM Oradea, într-un meci contând pentru etapa a 16-a din Liga Națională.

Gălățenii se află încă în perioada de reconstrucție, după mai multe modificări în cadrul lotului, și par să nu își găseasă ritmul de care au dat dovadă la începutul campionatului, ajungând astfel la opt înfrângeri în acest sezon.

Porniți cu prima șansă, orădenii au dominat cea mai mare parte a meciului, singurul sfert în care s-au impus oaspeții a fost al treilea, cu un parțial de 26-19. Pe parcursul jocului, gazdele au ajuns chiar și la un avans de 17 puncte (min 24), jucătorii antrenați de Florin Nini au reușit să reducă diferența la 5 puncte (63-58), cu 33 de secunde înainte de finalul sfertului trei. Diferența s-a văzut în aruncările din acțiune, în special cele de sub panou, unde raportul a fost de 17 din 43 încercări pentru Phoenix, în comparație cu 24 din 40 de tentative pentru Oradea.

Cel mai bun jucător de la Phoenix a fost Miller, cu 15 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Ceilalți realizatori ai echipei gălălățene au fost: Gugino, care a reușit un nou ”double-double”, cu 13 puncte, 12 recuperări și un ”assists”, Kalve 12 p, 2 r, 1 a; Hadzifejzovic 9 p, 4 r, 2 a; Petrișor 9 p, 2 r; Threatt 6 p, 5 r, 5 a; Măciucă 4 p, 1 a; Dragoș Andrei 3 p, 1 r; Artino 4 recuperări. A mai jucat și Sabău.

În următoarea etapă, Phoenix va juca, pe teren propriu, cu Steaua (în 3-4 februarie). Peste două săptămâni, Phoenix va evolua în turneul final al ”Cupei României”, ce se va desfășura la Sf. Gheorghe, și unde adversară va fi chiar formația CSM Oradea.

Citit 1097 ori Ultima modificare Vineri, 26 Ianuarie 2018 13:42