SIMO, MINUNATĂ! Finalistă la Australian Open după un meci senzațional, la nivel maxim

Simona Halep a făcut un meci senzaţional în semifinalele Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, reuşind să o învingă pe redutabila Angelique Kerber într-un final dramatic, cu „prelungiri”: 6-3, 4-6, 9-7 în două ore şi 23 de minute.

Duelul dintre cele mai în formă jucătoare ale lumii în acest moment (ambele erau neînvinse în acest an) a generat un meci de o spectaculozitate rară, cu un tenis la cel mai înalt nivel posibil. Simona Halep a început ca un taifun. Concentrată, calmă, hotărâtă, cu o încredere ce a generat lovituri câştigătoare în lanţ, iar cine a început să se uite la meci cu 10 minute întârziere a pierdut aproape tot ce a fost important în primul set: 4-0 ultrarapid pentru Halep. La 5-0, două „duble” ale Simonei i-au dat aer adversarei, pe care aceasta l-a folosit din plin. Halep a luat setul fără probleme, dar deja Kerber îşi revenise din bumbăceală.

Germanca şi-a ridicat mult nivelul jocului, reuşind să câştige disputa în al doilea act şi să relanseze partida de la 1-3, chiar dacă tot Halep a fost cea care a dominat, a dictat ritmul schimburilor.

Şi a urmat un decisiv fabulos, început rău, cu break făcut de Kerber, dar Halep a replicat perfect imediat, în game-ul următor. Apoi, Simona a făcut pasul în faţă, a avut 5-3 şi serviciul, 30-15... dar Kerber încă era pe tot terenul, dădea totul înapoi şi...rebreak! La 5-4, s-a ajuns pe serviciul lui Kerber la 15-40 şi primele două mingi de meci şi finală pentru Halep. „Meciul e gata doar după ce dai mâna peste fileu cu adversarul”, spunea ieri Stere Halep, tatăl liderului mondial, iar Kerber l-a confirmat, ieşind din situaţia limită.

Mai mult, germanca a acumulat trei game-uri la rând, ajungând să servească pentru meci la 6-5. A avut 40-15, moment în care Halep a demonstrat din nou, cu vârf şi îndesat, că are mental de campioană, că este o campioană: Simona a salvat şi ea două mingi de meci.

Am intrat în prelungiri, bântuiţi de imaginea recentului 15-13 cu Davis, iar dramatismul şi tensiunea au fost cel puţin la fel ca atunci. Deşi aveau două ore pe teren şi multe meciuri recente în spate, ambele jucătoare s-au deplasat incredibil, au alergat nebuneşte şi au rezultat schimburi de mare spectacol, trăite cu sufletul la gură de susţinătorii eroinelor din teren. Simona a continuat să joace ofensiv, la cote cum nu a mai făcut-o de mult, dar dincolo de fileu se afla personalizarea tenacităţii. O lovitură câştigătoare, mingea se întoarce, încă un winner şi încă unul, Kerber se transformase într-un perete, într-un zid de unde se întorcea totul. Exasperant, înnebunitor! În plus, Kerber se transformase într-o maşină de tenis, nu mai greşea absolut deloc, astfel că Halep a avut nevoie aproape la fiecare schimb de 3-4 mingi teoretic câştigătoare pentru a-şi face punctul.

S-a ajuns la 9-8, servea Kerber, 30-40, dar germanca salva o nouă minge de meci. Simona a rămas calmă, pusă pe luptă, a avut  atitudinea cuvenită numărului unu mondial. „ E bine” s-a văzut pe buzele Simonei şi a venit recompensa: avantaj şi a patra minge de meci, acum concretizată! Triumf al ofensivei în faţa defensivei dusă spre perfecţiune, finală pentru Simona Halep la Australian Open!

În ultimul act – ce destin pentru Halep! – va fi la fel ca la Roland Garros, miză dublă. Simona va juca sâmbătă cu daneza Wozniacki, un alt „perete” celebru, iar câştigătoarea va încheia turneul pe locul 1 în ierarhia WTA.

Finala de sâmbătă va fi de la ora 10.30.

Citit 1718 ori Ultima modificare Joi, 25 Ianuarie 2018 12:24