Karateka de la Kamikaze Dojo reconfirmă. Două competiții la Buzău

Sala Sporturilor din Buzău a găzduit două competiții de karate kyokushin - a treia ediție a Cupei 1 Iunie, respectiv, prima ediție a Ligii Profesioniste de karate kyokushin, ambele desfășurate sub egida Uniunii Federațiilor de Kyokushinkai Tradițional.

La aceste competiții au participat peste 200 de sportivi de la zece cluburi din România și un altul din Republica Moldova. Sportivii Clubului Kamikaze Dojo (sempai Viorel Popovici și Dan Pelin) au participat la ambele competiții, în cele două probe: kata și kumite, unde au obținut rezultate excelente. Cei 22 de sportivi, cu vârste între 7 și 19 ani, au obținut 38 de clasări pe podium, dintre care 24 pe primul loc, respectiv câte șapte pe locurile doi și trei, în cele două competiții. Astfel, la Cupa 1 Iunie, patru karateka au obținut primul loc la ambele probe: Crina Gheorghiu, Eduard Holban, Alexia Popovici și Iulian Buhăescu, în timp ce Adrian Balica, Gilbert Caraman și Ianis Răduț au urcat pe prima treaptă la kumite, iar Gabriel Nuță, la kata.

Alte rezultate au fost: Ștefan Holiartoc - locul 1 kumite și locul 2 kata, Teodora Oancea - locul 1 kumite și locul 2 kata, Ștefan Popovici - locul 1 kata și locul 2 kumite, Rareș Bălănică - locul 1 kata și locul 3 kumite, Mario Ursu - locul 1 kumite și locul 3 kata, Andrei Zota - locul 1 kumite și locul 3 kata, Florin Buhăescu - locul 2 kata, respectiv kumite, Andrei Cincu - locul 2 kata, Beatrice Mihaiu - locul 2 kumite, Sergiu Chifelea - locul 3 kata, Alexandru Nuță și Răzvan Pletea - câte un loc 3 la kumite.

În Liga profesionistă de karate kyokushin, Crina Gheirghiu și Eduard Holban au obținut locurile 1 la kata și kumite, Cosmin Jalbă și Andrei Zota - ambii locul 1 la kumite, iar Gerardo Dinu - locul 3 la kata.

Altfel, anul trecut, la Campionatul Mondial de Karate UWK de la Montecatini Terme (Italia), clubul gălățean a avut sportivi campioni, Eduard Holban - triplu medaliat cu aur, Alexia Popovici și Cosmin Jalbă - câte două medalii de aur, iar Gerardo Dino - un aur și două medalii de argint, în timp ce antrenorul Viorel Popovic a fost medaliat cu un aur și un argint.

Citit 2984 ori Ultima modificare Marți, 26 Iunie 2018 17:48