Gălățeni pe podium la ”Trichallenge” Mamaia

Campioni la triatlonul aniversar

Sportivii gălăţeni participanţi la triatlonul de la Mamaia, "Trichallenge", ajuns la a zecea ediție, au obţinut rezultate foarte bune. La ştafetă olimpică (1.500 metri înot, 40 km ciclism, 10 km alergare), au luat parte două echipe gălățene mixte, ambele de la Aqua Sport Galați. Cea formată din Mihaela Hodină, Marius Ionașcu şi Marius Nicoară a ocupat primul loc, în timp ce ștafeta formată din Mihaela Bârligea, Monica Anghel și Gabriel Bârligea a terminat pe locul 6. Tot de la Aqua, la adulți au fost obținute următoarele rezultate: Marius Forțu - locul 7 la categoria 40-44 ani, la proba olimpică (1.500 m înot, 40 km ciclism și 10 km alergare), Mihaela Nicolau - locul 4, Cosmin Mihai - locul 11, ambii la categoria 40-49 ani, la sprint (750 m înot, 20 km ciclism și 5 km alergare). De precizat că mai mulți sportivi au acuzat discrepanțe între timpii cu care au terminat cursele și poziționările din clasamentul oficial. La supersprint (400 m înot, 10 km ciclism și 2,5 km alergare), Răzvan Hodină a terminat pe locul 16, iar Eduard Forțu pe locul 25, ambii la categoria 14-16 ani. La Aquatlonul copiilor (9-13 ani, 200 m înot, 1,25 km alergare), Teodora Mihai (11 ani) a terminat cursa pe locul 5, Alina Ghinghină - locul 5, Raluca Boboc - locul 6 și Ariana Radu - locul 8, toate la categoria de vârstă 12 ani. Pentru copiii de 9 și 10 ani, competiția de la Aquatlon a fost fără clasament, aici concurând doi dintre micuții sportivi gălățeni, Rareș Ginghină și Denisa Tufaru. La Duatlon (1,25 km alergare, 4 km ciclism și 1,25 km alergare), Teodora Mihai a terminat pe locul 5. La Aquatlonul celor de 14-16 ani (500 înot și 2,5 km alergare), Răzvan Hodină a terminat pe locul 7 și Eduard Forțu pe locul 18.

De la Danube Swim Galați, antrenor Gabriel Constantinescu, s-au remarcat: Maria Ghețău - locul 2, David Ragea - locul 3 și Alexia Burlui - locul 6, la Duatlon (1,25 km alergare, 4 km ciclism și 1,25 km alergare), Delia Dudău și Albert Stratulat - locul 1, iar Alina Andrei - locul 5 la supersprint (400 m înot, 10 km ciclism și 2,5 km alergare). La proba de cros (1,25 km) pentru copiii de 7-8 ani, fără cronometrare și clasament, a participat și Luca Dudău, fratele Deliei Dudău. Tot în familie au fost și Eva Stefanopol, care a participat la crosul copiilor, în timp ce mama sa, Anca, a terminat pe locul al doilea în proba de supersprint.

"Putem afirma că efortul depus de sportivi la antrenamente și seriozitatea de care au dat dovadă s-au materializat în rezultatele obținute în acesta cursă aniversara de 10 ani, care a avut loc la Mamaia. Sperăm ca aceste rezultate să aducă o mulțumire către urbea noastră și o promovare către întreținerea bazelor sportive pe care le avem și chiar dezvoltarea acestora, deoarece mediul de antrenament al acestor sportivi nu este chiar unul ideal", a declarat Gabriel Constantinescu, care a terminat pe locul al doilea în proba de ștafetă olimpică masculină (1.500 metri înot, 40 km ciclism, 10 km alergare).

În foto 1, Mihaela Hodină, Marius Ionașcu şi Marius Nicoară, campioni la ștafeta olimpică; foto 2, Gabriel Constantinescu, primul din dreapta, locul al doilea la ștafeta olimpică masculină:

Citit 2590 ori Ultima modificare Luni, 17 Septembrie 2018 17:26