Evaluaţi acest articol
(26 voturi)
19 comentarii

UPDATE, ora 21.00 / Reacţia lui Cornel Moisescu, preşedintele SC Oţelul Galaţi: "Să fie clar, nu am avut nici un conflict cu antrenorul Bordieanu, nu eu l-am dat afară. Am pus presiune, este adevărat, pentru că jocul etalat în primele patru etape a fost neconvingător, iar comunitatea a investit în această echipă şi vrea rezultate. Reamintesc că în urmă cu un an tot atâtea puncte aveam, tot pe primul loc eram, dar tot cam cu acelaşi stil de joc şi în mod logic a urmat înfrângerea de la Roman. Nu am cerut demisia sau demiterea antrenorului, am avut doar o discuţie cu Valentin Ştefan, în care i-am spus că echipa trebuie să câştige la Rădăuţi, să arate altceva, altfel pun în discuţie situaţia antrenorului. Mi se pare normal, sunt preşedintele clubului, plus că am vrut să văd care este atitudinea domnului antrenor în situaţie de presiune, pentru că suntem o echipă unde există presiunea rezultatelor, doar vrem să promovăm, ca şi a jocului care să mulţumească comunitatea gălăţeană în totalitate. Trebuie să mergem înainte cu oameni care ţin la astfel de probleme. Spre exemplu, ar fi putut să mă sune şi să îmi spună că îşi dă demisia imediat în cazul în care nu câştigăm la Rădăuţi, să lupte. Eu aş fi luptat până la capăt pentru a convinge preşedintele şi toată suflerea oţelară că sunt un antrenor bun şi ştiu să-mi duc echipa acolo unde este nevoie. Dar a preferat ce este mai simplu, să renunţe. Este un antrenor pe care l-a dorit directorul general, i-am oferit tot creditul, dar iată că se dovedeşte a nu fi unul de anduranţă, motiv pentru care nu a suportat presiunea pusă de preşedinte şi a plecat. Cât despre demisia mea, este membru socios şi poate să candideze la funcţia de preşedinte, iar alegerile sunt peste o lună şi jumătate. Păcat că s-a ajuns aici, dar sper ca totul să se transforme în ceva benefic echipei. Sper ca domnul Valentin Ştefan, pe care l-am însărcinat să desemneze un antrenor capabil să ducă Oţelul acolo unde este loc, să ia o deczie cât mai repede şi să revină la normal. Am încredere în băieţii noştri că vor da totul pe teren la Rădăuţi, indiferent de cine va fi antrenor".


UPDATE: Valentin Ștefan, directorul general al SC Oțelul, a spus că Bordieanu şi-a anunţat verbal demisia. "De echipă se vor ocupa ceilalţi din staff-ul tehnic, Tudorel Pelin, Alex Ciobanu şi Iulian Olteanu, până la o nouă hotărâre"


Decizie uluitoare la Suporter Club Oţelul Galaţi, antrenorul principal Stelian Bordieanu  şi-a anunţat în această seară demisia, în urma unui conflict cu preşedintele Cornel Moisescu. La rândul său, Bordieanu îi cere demisia lui Moisescu pentru neîndeplinirea obiectivului din sezonul trecut. „Mi-am dat demisia, nu pot lucra în asemenea condiţii, cu tensiune la echipă deşi suntem pe primul loc şi nu am primit gol în primele patru etape. Preşedintele Cornel Moisescu a transmis ameninţări prin intermediul lui Vali Ştefan (n.r. – directorul general al clubului) că mă va da afară dacă nu câştigăm la Rădăuţi, în etapa următoare. Sunt anormale astfel de ameninţări când suntem pe primul loc, pe de altă parte este vorba şi de demnitatea mea. La rândul meu, cer public demisiile lui Moisescu şi Iulian Apostol, să-şi asume neîndeplinirea obiectivului promovării în sezonul trecut”, ne-a spus Bordieanu.

Stelian Bordieanu a fost instalat ca antrenor principal în vara acestui an, iar după patru etape Oţelul are trei victorii şi un egal, fiind pe primul loc în Seria I a Ligii 3, cu 10 puncte, la fel ca SCM Gloria Buzău şi CSM Focşani, dar golaveraj superior.

Vom reveni cu amănunte.

Citit 22744 ori Ultima modificare Miercuri, 19 Septembrie 2018 01:39

19 comentarii

  • postat de Uanciufree Vineri, 21 Septembrie 2018 15:51 109.102.62.*** Link la comentariu
    3
    4

    Eu nu inteleg de ce Bordieanu s-a intors la club. Acolo e o cloaca si un profesionist ca el nu are ce cauta. Imi pare rau ca stiu cat tine la echipa Otelul, dar nu se merita. Un exemplu e Moisescu care posteaza pe aici sub diverse pseudonime pentru a crea impresia ca Bordieanu merita sa fie demis.

    Raportează
  • postat de Relu Stan Miercuri, 19 Septembrie 2018 07:28 194.105.20.*** Link la comentariu
    8
    6

    Nu il mai plangeti atat pe bordeianu, bine ca a plecat, nu are nimic in comun cu aceasta meserie. Moisescu nu l-a dat afara, a facut-o singur din lasitate, de frica rezultatelor, din lipsa de incredere. Obiectivele care au depins de el 100% le-a ratat, promovarea in liga 3 a fost facilitata de lipsa de dorinta de promovare din partea celor din Iasi si de cei 9000 de spectatori. Caracter urat acest Bordieanu, in loc sa vorbeasca cu presedintele sa inteleaga presiunile la care este supus, dansul a preferat scandal in public, rusinos!
    Nici macar nu si-a lasat loc de buna ziua ...brr. Sa il vedem pe unde va mai antrena, la ce " mare" antrenor si om este!!!

    Raportează
  • postat de eu Marți, 18 Septembrie 2018 18:00 89.136.187.*** Link la comentariu
    3
    14

    eu cred ca asta-i doar o miscare a presedintelui ca sa-i creasca impresia pentru urmatoarele alegeri. ce antrenor vreti voi sa vina? si sa vrea si el.......... pina la urma vorbim de liga 3 . mai bine presedintele cu lipici la mittal facea ceva lobby si lupta ca la vinzarea arcelormittal care se va face curind sa se puna o clauza privind stadionul. stadionul se va vinde impreuna cu combinatul si misiunea numarul unu al unui manager ar fi trebuit sa fie lupta ca la vinzarea combinatului sa fie stipulata si folosirea in continuare a stadionului pentru a.s.c OTELUL. s-a facut ceva in directia asta? asta-i munca de manager, nu sa iti cresti impresia la sociosi prin actiuni gen becali. da ala macar vorbeste in numele banilor lui. intrebarea cea mai grea: ce se va intimpla cu stadionul OTELUL dupa ce va fi schimbat patronul? o sa mai fie dat in folosire clubului a.s.c OTELUL?.........la intrebarea asta sa raspunda presedintele? de asta e manager.

    Raportează
  • postat de Curios Marți, 18 Septembrie 2018 17:46 89.241.132.*** Link la comentariu
    3
    16

    Moisescu+Bordieanu=promovare in Liga a3a
    Moisescu-Bordieanu=ramas in Liga a3a
    Moisescu+Bordieanu=primul loc
    Si atunci inreb si eu,despre ce presiune vorbim? Presiunea se pune atunci cand nu sunt rezultate,nu atunci cand totul merge bine! Preferati sa jucam spectaculos si sa pierdem sau sa strangem puncte?
    Acest Moisescu se crede si el vreun Becali? Sa vina cu bani din buzunar si apoi sa se creada Becali...
    Si pana la urma Bordieanu are dreptate,de ce nu a demisionat nimeni cand obiectivul nu s-a indeplinit???

    Raportează
  • postat de Viorel Marți, 18 Septembrie 2018 12:25 82.137.8.*** Link la comentariu
    7
    11

    Nu e problema. Antrenorul nu poate munci cu presiunea rezultatelor? Nici o problema, sa vina cineva care poate mai mult. Speram ca nu vor fi alte experimente. Hai Otelul!

    Raportează
  • postat de OteluldinGalati Marți, 18 Septembrie 2018 12:18 82.76.228.*** Link la comentariu
    8
    13

    Nu vreau sa fiu rau, dar stiu de la un jucator ca lu' Stelica nu prea i se poate gasi stofa de antrenor. Dificultati mari de exprimare, capacitate restransa de transmitere a sarcinilor, lucruri care conteaza foarte mult pentru un antrenor. A fost un bun portar, dar ca sa ajungem sa-l avem antrenor doar pentru ca a jucat la Otelul ... e rea tare mentalitatea asta, sincer. Forta Otelul in continuare indiferent de ce antrenor va veni, noi trebuie sa sustinem in continuare echipa.

    Raportează
  • postat de valy Marți, 18 Septembrie 2018 10:51 193.231.148.*** Link la comentariu
    3
    16

    hai sa aducem un antrenor de liga a22 macar nu mai faceti experiente cu ciobanu 1 s-au 2 ,antrenori de copii ori nu stiu cine trebuie antrenor adevarat cu contract clar pe minim 2 ani si obiectiv promovarea

    Raportează
  • postat de ss Marți, 18 Septembrie 2018 10:43 82.137.13.*** Link la comentariu
    9
    12

    Nu aruncati cu pietre in nimeni, e formidabil ca SC Otelul a reusit sa duca mai departe traditia acestei echipe, vom parcurge etapa de etapa cu solutii mai bune sau mai nefericite insa important e sa existe o unitate, sa nu existe resentimente!

    Raportează
  • postat de vjase Marți, 18 Septembrie 2018 09:15 82.137.8.*** Link la comentariu
    4
    27

    Domnule Moisescu vin cu o intrebare catre dvs:De ce nu a-ti pus aceeasi presiune si pe Ciobanu anul trecut cand dupa parerea mea wechipa avea mult mai multe sanse de promovare?

    Raportează
  • postat de Alexuz Marți, 18 Septembrie 2018 08:14 5.2.205.*** Link la comentariu
    6
    19

    Macar Ion Gigi, Vali Stefan si Bordieanu sunt oameni din fotbal, care au jucat fotbal la viata lor plecand de jos. Eu zic sa aduceti un sudor din combinat sa il puneti antrenor.
    Cu putin noroc si cu astfel de comportament echipa ajunge in liga a 4 a la anul.
    Va bateti joc de copiii aia care muncesc.

    Raportează
  • postat de Asta nu e Otelul Marți, 18 Septembrie 2018 08:07 109.102.62.*** Link la comentariu
    5
    17

    Un proiect inceput frumos, dar care a fost confiscat de oameni care nu inteleg fenomenul. Ma astept fie la un colaps, fie la aservirea totala fata de PSD si folosirea numelui ca vector de obtinere a voturilor.

    Raportează
  • postat de suporter Marți, 18 Septembrie 2018 06:16 188.24.197.*** Link la comentariu
    7
    16

    Cind Bordeianu a inceput ca antrenor si a adus echipa acolo unde e era bun, acum nu mai e bun. Moisescu o face pe dictatorul in club , trage oamenii de partea lui cind ia decizii ca sa vada cine e cu el care nu il da afara , Ai ajuns un fel de sperietoare la club , lasa lumea sa-si faca treaba in liniste , echipa are nevoie de asa ceva . Acum jucatorii au vazut ce se intimpla si sint derutati , Sper sa -l vedem pe DL Moisescu antrenor sa vedem cum remonteaza echipa.

    Raportează
  • postat de eu Marți, 18 Septembrie 2018 05:32 89.136.187.*** Link la comentariu
    2
    11

    eu inteleg ca dl. presedinte nu credea ca antrenorul vrea sa cistige meciurile si l-a folosit pe directorul general al clubului drept posta sa-l ameninte cu concedierea. deh, un presedinte nu poate cobori la nivelul unui antrenor sa comunice direct. asa da management..... mai inteleg ca la iminentele alegeri trebuie sa fie si un acar paun ca doar asa-i moda in romanica. bafta OTELUL!

    Raportează
  • postat de OtelulMereu Marți, 18 Septembrie 2018 00:31 79.115.184.*** Link la comentariu
    9
    25

    Pentru suporteri! , indiferent de ce se va intampla in urmatoarele zile, haideti sa fim baieti destepti si sa ne incurajam echipa necontenit pentru ca ar fi pacat sa ajungem ca Farul ( uitati-va si voi, nici acum nu au palmaresul, traditia, istoria, culorile ). E pacat ca se mai intampla si astfel de lucruri, dar noi trebuie sa sprijinim echipa asta in continuare pentru ca, chiar e OTELUL GALATI. FORTA OTELUL !

    Raportează
  • postat de suporter 1 Marți, 18 Septembrie 2018 00:01 90.207.145.*** Link la comentariu
    10
    26

    Moisescu sa ne lase el si sa se duca sa isi vada de combinatul lui.

    Raportează
  • postat de Dan Sorin Luni, 17 Septembrie 2018 22:09 178.138.96.*** Link la comentariu
    21
    19

    Felicitari presedintelui pentru atitudine!
    Dl Bordieanu a gresit parasind echipa, nu avea incredere. Ceva trebuia schimbat!
    Hai Otelul!!

    Raportează
  • postat de Galateni Luni, 17 Septembrie 2018 21:16 93.122.250.*** Link la comentariu
    5
    27

    Toti iubitori de fotbal din municipiul Galati sa sustina echipa Otelul pentru promovarea in Liga 2 !!!

    Raportează
  • postat de Mircea Bratu Luni, 17 Septembrie 2018 20:59 82.181.249.*** Link la comentariu
    12
    32

    E păcat, rezultatele sunt de partea lui... e un om care a demonstrat dragoste fata de clubul Otelul,are dreptate in ceea ce spune, pentru anul trecut nu Răspunde nimeni????

    Raportează
  • postat de suporter Luni, 17 Septembrie 2018 20:39 188.24.242.*** Link la comentariu
    17
    31

    Bordieanu este praf ca antrenor, s-a vazut asta si in meciul cu Buzaul, cand cei de la Otelul atacau in care erau 2 jucatori iar din aparare nu plecau 3-4 jucatori. Cel mai bine el trebuie sa isi dea demisia si sa se apuce de alte lucruri la care se pricepe mai bine

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.