UPDATE: Finalista Fed Cup dintre Franța și România se decide la dublu (FOTO)

UPDATE: Finalista Fed Cup dintre Franța și România se decide la dublu  (FOTO)

UPDATE: Finalista Fed Cup se decide la dublu Irina Begu a pierdut, scor 3-6, 6-2, 2-6, în fața jucătoarei Pauline Parmentier. Intrată în meci cu genunchiul drept bandajat, Begu, la 2-5 în setul decisiv, calcă strâmb și solicită îngrijiri medicale. Time-out medical este luat, iar din Kindarena i se aude scandat numele, atât de suporterii români, cât și din partea celor francezi, tonul fiind dat de una dintre galeriile acestora. Finalista competiției se va stabili în meciul de dublu, unde în echipa României vor fi Simona Halep și Monica Niculescu.

Simona Halep a adus un punct important României în semifinala Fed Cup disputată împotriva Franței, ajungând la scorul general de 2-1. Halep a câștigat un meci maraton în fața Carolinei Garcia, 6-7, 6-3, 6-4, reușind să aducă publicul prezent la Kindarena din Rouen de la agonie la extaz. Cu un început de meci dificil, condusă cu 4-0, Halep a reușit o revenire de senzație, reușind să egaleze și să preia controlul, 4-1, 15-15. Simona câștigă un raliu intens, cu ultimele forțe. Finalul acestuia o găsește pe jucătoarea noastră ”descătușată”, cu un strigăt ca de leoaică, iar reacția publicului a fost asemănătoare cu cele de la Cluj sau Galați. Setul ajunge în tie-break, cu fiecare dintre jucătoare pe rând la conducere, dar un moment de neatenție a făcut ca Simona să alunece și să cadă, lovindu-se destul de tare la șold, iar apoi de frustrare să arunce cu racheta de pământ. Final de set, cu Garcia la conducere. După ce a primit îngrijiri medicale, între primele două seturi, Simona a reluat lupta ca și când nu s-ar fi întâmplat nimic. Mai motivată, ”hrănită” parcă de energia venită de la public, Simona se remontează și reușește două seturi foarte bune. ”Fiecare punct a fost important, am revenit de la 0-4, a fost destul de greu, nici serviciul nu m-a ajutat. Dar atmosfera a fost incredibilă, cu multă energie pozitivă, care m-a ajutat foarte mult”, a declarat Simona Halep.

Citit 1077 ori Ultima modificare Duminică, 21 Aprilie 2019 19:42