Gala sportului gălăţean

Moderna sală din Complexul Sportiv „Dunărea” (fosta popicărie) a găzduit festivitatea de premiere a celor mai buni sportivi din cluburile gălăţene în anul 2009.

În prezenţa unui numeros public - format din admiratori ai sportului, profesori de educaţie fizică, sportivi şi antrenori ai acestora, conducători de unităţi sportive - organizatorii au oferit diplome, dulciuri, felicitări... şi premii sportivilor care s-au distins în competiţiile oficiale, interne şi internaţionale, obţinute în anul ce se încheie peste câteva zile.

La secţiunea echipe, au fost felicitaţi şi premiaţi componenţii formaţiilor de badminton (Siderurgistul), handbal (CS Şcolar Galaţi), baschet (Phoenix şi L.P.S.), hochei (Dunărea), rugby (CSS Tecuci) şi volei (CSU Metal) - toate de juniori, precum şi senioarele de la CSU Metal, campioană naţională la volei, participantă în Liga Campionilor Europeni pentru al doilea an consecutiv.

A urmat premierea antrenorilor şi a voluntarilor care s-au distins în activitate în anul 2009: Agripina şi Paul Gâlea, Elena Roşca, Iulian Bratu, Dumitru Văduvoiu, Nicolae Milea, Veronica Marinescu, Dorel Badiu, Florin Andronic, Liliana Apostol, Florin Nini, Gelu Cazanoschi, Tudose Teodoraşcu, Mugurel Lepădatu, Andrada Miron, Vasile Condrache, Cornel Neştian, Daniel Postolache şi Simona Maxim.

Diplome au primit şi Cluburile Universitatea, L.P.S., CSS Galaţi, CSS Tecuci, Voinţa, Karate Club, Kodo şi Municipal Dunărea.

În clasamentul propriu-zis - întocmit pe baza punctelor atribuite pentru performanţe internaţionale – titlul de cel mai bun sportiv al judeţului Galaţi în 2009 a revenit gimnastei ANA PORGRAS.

Ea a fost supriza Campionatului Mondial din acest an, de la Londra, când a cucerit medalia de bronz la paralele, devenind liderul lotului nostru prezent în capitala Angliei.

S-a clasat pe locul V la sol – la aceeaşi competiţie şi a cucerit medalia de aur la Cupa Mondială (bârnă).

2. Un loc fruntaş a ocupat şi tecuceanul Mihai Moraru, de la CSS. În calitate de component al lotului naţional de rugby tineret, Moraru a cucerit medaliile de aur la Campionatul Mondial şi Campionatul European – grupa a II-a.

3. Cornel Muşat (Karate Club) – două medalii de aur şi una de argint la Campionatul European de arte marţiale (antrenor – Nicolae Mărăndici).

4. Oana Neghină (Voinţa) – medalitată cu bronz la Campionatul Mondial de popice.

5. Elena Gâscă (Clubul Kodo) – argint la „Europenele” de arte marţiale tineret.

6. Ciprian Zota – atletism (CSS – CSM Dunărea) – aur la Campionatul Balcanic, cu ştafeta de 4x100 m.

7. Miruna Niţu – badminton (Clubul Siderurgistul) – medalii de aur şi bronz la Balcaniada de juniori – Under 13.

8-10. Diana Ionescu, Diana Cotigă şi Roxana Stoica (Clubul Kodo – arte marţiale) – trei aur şi două bronz la „Europenele” de juniori şi cadeţi.

11-12. Georgiana Bucşan şi Daniel Postolache (CSM Dunărea) – argint şi bronz la Balcaniada de taekwondo (juniori, respectiv, seniori).

13. Simona Maxim (CSU) – argint la Balcaniada de atletism, în proba de 8km.

14. Ioana Dumitru (Karate Club) – trei medalii de argint la „Europenele” de arte marţiale, cadeţi.

15. Cătălina Simionescu – Radu Rusu (Siderurgistul) – medalie de argint la Balcaniada de badminton, proba dublu mixt.

16. Elena Stănescu (CSM Dunărea) – bronz la Balcaniada de taekwondo juniori.

17. Fraţii Miruna şi David Niţu (Siderurgistul) – bronz la Campionatul Balcanic de badminton, în proba de dublu mixt.

18. Cosmin Panfil (Siderurgistul) – bronz la Balcaniada de badminton.

Premierea a fost efectuată de către Marius Humelnicu, director coordonator al Direcţiei pentru Sport a Judeţului Galaţi, şi de Fiţa Lovin, director adjunct.

Citit 2257 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00