Stadionul ”Dunărea”, înghițit de noroaie, după ”Forza Zu”

Stadionul ”Dunărea”, înghițit de noroaie, după ”Forza Zu”

Sonia Baciu
Evaluaţi acest articol
(21 voturi)
7 comentarii

Concertul "Forza ZU", cel mai mare din România, a lăsat în urma lui o mlaștină în locul a ceea ce a fost suprafața de joc a stadionului unde evoluează echipa de Liga a IV-a CS Universitatea ”Dunărea de Jos”. Totodată, pista de atletism cu (puțină) zgură a devenit impracticabilă.

Ploaia torențială de sâmbătă și numărul mare de spectatori, din estimările organizatorilor aproximativ 60.000 de oameni, au făcut ca gazonul de pe Stadionul ”Dunărea” să dispară în stratul de noroi, astfel că este puțin probabil ca echipa gălățeană menţionată să poată juca ”acasă” barajul de promovare, programat pe 15 iunie.
Reacțiile nu au întârziat să apară și din partea atleților, care nu mai au unde să se antreneze, pista fiind transformată într-un șanț, din cauza mașinilor de mare tonaj care au intrat pe stadion pentru strângerea scenei și a gunoaielor. ”Parcă e zonă de trail (n.r. - traseu neamenajat), nu pistă”, a spus unul dintre atleţii gălăţeni.
Potrivit Biroului de presă al Primăriei Galați, se va interveni, cât de curând. ”Se va face însămânțare cu gazon, tratarea acestuia, încât să arate mai bine decât înainte. De asemenea, pista va fi readusă la nivelul dinaintea concertului. Se va interveni în curând, cel mai probabil la începutul săptămânii viitoare”.
Rămâne de văzut cine se va ocupa, din punct de vedere financiar, de readucerea suprafeței de joc și a pistei la o stare cel puţin la fel ca aceea dinaintea concertului.

Citit 13784 ori Ultima modificare Joi, 30 Mai 2019 15:47

7 comentarii

  • postat de comunismul Sâmbătă, 01 Iunie 2019 12:37 5.13.152.*** Link la comentariu
    2
    0

    chestia este in felul urmator! ca si la anul in 2020! cand forta zu va implini 10 ani! tot la galati va fi! si sunt convins ca tot aici! se va desfasura! da dar daca se va desfasura tot aici! sa fie schimbari peste schimbari! sa fie amenajat! curatat! celor de la forta zu le-a placut la galati! iata ca acest oras! este renumit pentru ceva!

    Raportează
  • postat de Usain Glod Vineri, 31 Mai 2019 11:30 92.234.149.*** Link la comentariu
    2
    1

    Dar de pista de atletism nu zce nimeni nimic? Sunt zeci de atleți care se antrenau acolo... Acum unde se mai antreneaza?
    S-au chinuit ani de zile sa facă rost de cateva tone de zgură iar acum e numai noroi.
    Dar nu le pasă atâta timp cât fac bani din concerte. La următorul concert mai pun câteva scaune si vopsesc gardurile si e numai bun...

    Raportează
  • postat de norexito Miercuri, 29 Mai 2019 11:21 5.13.213.*** Link la comentariu
    1
    11

    Spuneti voi ca au stricat gazonul, dar terenul era praf de multi ani. Si cand juca Dunarea tot dezastru era. Voi presa ar trebui sa impuneti standarde mai inalte, in loc sa plangem dupa o mizerie de teren de fotbal, aratatile autoritatilor ca au oportunitatea sa aduca terenul la un nivel foarte bun. Nu doar sa il insamanteze, un proiect solid cu procedura tehnologica noua, de ce sa ne multumim doar cu o reinsamantare ? sa il faca la nivelul Otelului. Adminstratia e marea problema, pe Siderugristul ar trebui refacut terenul artificial, e foarte dur si jucatorii isi rup genunchii acolo (efectiv), nu e chiar asa greu sa aduci o masina de cauciuc. La punctul de la 11 m e gaura pana la ciment. Cati copii invata fotbal pe terenurile astea? Cred ca sunt cateva sute. De ce sunt 0 lei buget pentru reparatii si refacerea terenurilor ? Din toti antrenorii si cluburile care se antreneaza pe Siderurgistul a facut cineva o cerere sa fie reparat ? Primarii si toti ametitii din primarie pariez ca habar nu au de situatia infrastructurii sportive.

    Raportează
  • postat de VodaInPapura Miercuri, 29 Mai 2019 08:44 109.166.131.*** Link la comentariu
    3
    18

    Problemele in sport persista, ne place sa strigam "dupa" si sa dam vina "pe"!
    Citesc de ceva vreme cum fiecare parinte se plange ... cel de la hochei plange ca nu mai are gheata al lui pentru ca organizat o gala de box ( cel de la box este fericit , dar nu a spus ca al lui copil avea asta iarna picioarele inghetate). Cel de la nu mai stiu eu ce "stil , procedeu " de arte martiale se plange ca da de podea in loc de saltea , de gimnastica , de ciclism , de atletism care nu au o sala de pregatire iarna s.a.m.d nu mai vorbim...
    Dragi alesi si conducatori mai ales ca in comisiile de specialitate - Va este greu sa gasiti un teren care sa nu fie retrocedat si care sa apartina Orasului Galati , pe care sa nu il concesionati si pe o perioada de 10 ani sa incepeti sa construiti o baza sportiva cu un vestiar comun ( propun undeva la 100 dusuri baieti 100 dusuri fete ) din care sa se plece pe culoare catre sala de ... , sala de... , sala de... teren de... , teren de ... s.a.m.d.
    Oare ne lipseste aceasta viziune ?

    Raportează
  • postat de Alexuz Miercuri, 29 Mai 2019 08:37 5.2.205.*** Link la comentariu
    10
    16

    Uitati-va si invatati de la profesionisti: asa se sifoneaza niste bani. Faci un concert de succes, ai umflat niste facturi de reparatii si gata.

    Raportează
  • postat de Prostul de contribuabil plătește Miercuri, 29 Mai 2019 08:26 95.76.32.*** Link la comentariu
    9
    20

    Deci, după ce s-au dat 110 mii de euro pe nu se știe ce, trebuie acum alți bani pentru refacere, dar încă nu se știe cine îi va plăti, din ce fonduri... Bun așa! Forza PSD, Forza Pucheanu! Că doar e pe banii proștilor...

    Raportează
  • postat de Cetatean Miercuri, 29 Mai 2019 04:07 5.13.185.*** Link la comentariu
    5
    13

    Acum sa vedem cati bani dau autoritatile pentru refacerea in intregime a stadionului [gazonului] si cat dureaza?

    Raportează