Şcoala Nr. 29, menţiune la badminton

În organizarea Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), în colaborare cu Ministerul Educaţiei Naţionale şi federaţia de specialitate, la Izvorani s-a desfăşurat turneul final al Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la badminton. S-au întrecut cele mai valoroase opt echipe de şcolari din ţară, printre care şi cea a Şcolii Gimnaziale Nr. 29 Galaţi (foto), câştigătoare a etapei de zonă. Sub îndrumarea prof. Florin Andronic, talentaţii sportivi au înregistrat două victorii - 3-2 cu Bucureşti şi 3-2 cu Vâlcea - şi o înfrângere, 1-4 cu Neamţ. După aceste rezultate, reprezentanţii noştri s-au clasat pe locul 3 în grupă şi pe 4 la final, ceea ce constituie o frumoasă performanţă. Pentru acest lucru, elevii de la Şcoala 29 au fost recompensaţi cu menţiunea turneului final. Echipa gălăţeană a fost alcătuită din două fete şi doi băieţi: Teodora Artene, Teodora Grădinaru, Alex Gervescu şi George Şerbănescu.

De asemenea, Şcoala 29 a fost prezentă la turneul final al Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la fotbal feminin, învăţământ primar. Sub îndrumarea prof. Florin Andronic şi Cristian Bitire, finalele au avut loc la Brăila, unde echipa gălăţeană a ocupat locul al şaselea.

Citit 1387 ori Ultima modificare Joi, 30 Mai 2019 18:06