Bianca Andreescu, triumf uluitor la US Open

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a câştigat primul său titlu de Mare Şlem din carieră, după ce a învins-o în finala turneului de tenis US Open pe legendara jucătoare americană Serena Williams cu 6-3, 7-5, sâmbătă, la New York.

Andreescu, la 19 ani, va urca de astăzi până pe locul 5 în clasamentul mondial, după ce anul trecut era în afara primelor 200 de poziţii şi nu reuşise să treacă de calificări la Flushing Meadows. Ea a explodat anul acesta în circuitul WTA, reuşind să câştige trei titluri, la Indian Wells, Toronto (după o finală în care Serena a abandonat din cauza unei accidentări) şi acum la US Open.

Andreescu a obţinut victoria după o oră şi 39 de minute, dar succesul său putea fi chiar mai rapid, dacă nu rata o minge de meci la scorul de 5-1 în setul secund. Williams a reuşit să revină şi să egaleze, 5-5, dar Andreescu a câştigat două ghemuri şi a obţinut victoria.

Citit 1016 ori Ultima modificare Duminică, 08 Septembrie 2019 16:43