Patricia Țig, victorie categorică pentru un loc pe tabloul principal de la Seul

(11 voturi)

UPDATE: Patricia Țig s-a calificat pe tabloul principal al turneului de la Seul (250.000 de dolari), după ce în ultimul tur preliminar a învins-o pe norvegianca Ulrikke Eikeri, scor 6-0, 6-2, în numai 47 de minute.

Gălățeanca Patricia Țig (locul 140 WTA) s-a calificat în ultimul tur preliminar al turneului de la Seul (Coreea de Sud, premii totale de 250.000 de dolari), după ce a trecut în primul tur de britanica Samantha Murray (296 WTA) cu 6-4, 6-2, după o oră şi 27 de minute. Următoarea sa adversară va fi norvegianca Ulrikke Eikeri (244 WTA), iar meciul se va disputa duminică dimineață (ora 7.30, ora României).

Pentru Patricia este al doilea turneu din această săptămână, după ce miercuri a pierdut, la limită, în optimile de finală de la Hiroshima, în fața germancei Laura Siegemund.

Pe tabloul calificărilor de la Seul alte două românce au trecut în ultimul tur. Ana Bogdan (142 WTA) a avut nevoie de doar 57 de minute pentru a trece de o reprezentantă a gazdelor, Dabin Kim (336 WTA), cu 6-1, 6-0. În meciul decisiv pentru intrarea pe tabloul principal, românca o va înfrunta pe iberica Lara Arruabarrena (177 WTA), care a ieşit învingătoare în ambele confruntări anterioare. Jaqueline Cristian (213 WTA) a fost şi mai expeditivă cu adversara sa, o altă jucătoare sud-coreeană, Yeong Won Jeong (956 WTA), câştigând în doar 48 de minute, cu 6-1, 6-0. În ultimul tur preliminar, românca o va înfrunta pe principala favorită a calificărilor, unguroaica Timea Babos (92 WTA). În alt meci, Alexandra Cadanţu (286 WTA) a fost învinsă de muntenegreanca Danka Kovinic (116 WTA) cu 6-1, 6-2, într-o oră şi 11 minute.

Pe tabloul principal au intrat direct două românce, Mihaela Buzărnescu şi Irina Begu. Buzărnescu va juca în primul tur contra unei adversare venite din calificări, iar Begu o va înfrunta pe poloneza Magda Linette, cap de serie patru.

Citit 2098 ori Ultima modificare Duminică, 15 Septembrie 2019 08:26