Start în campionatul feminin de VOLEI. CSU Belor, fără şanse în faţa campioanei

(5 voturi)

Startul actualului sezon al Diviziei A1 a adus la Galaţi un adversar puternic, multipla campioană Volei Alba Blaj, oaspetele câştigând fără emoţii, scor 0-3 (12-25, 22-25, 18-25).

La final, nemulţumirea antrenorului Bogdan Paul nu era legată de rezultat, unul previzibil, ci de jocul propriei echipe. „Nu sunt deloc mulţumit de evoluţia fetelor. La o competiţie de acest nivel nu avem voie să facem atâtea greşeli neforţate de adversar, în toate fazele jocului. Va trebui să ne regrupăm, să eliminăm ce se poate elimina imediat şi să abordăm cu mai multă încredere viitoarele meciuri”, ne-a spus tehnicianul echipei CSU Belor.

Startul a fost unul slab, tracul debutului şi valoarea incontestabilă a adversarei punându-şi amprenta pe jocul fetelor din echipa gălăţeană, care au început cu numeroase preluări şi pase greşite, dovadă stând şi puţinele puncte acumulate în primul set: 12-25. Ceva mai aproape de ceea ce aşteaptă publicul gălăţean – tribuna a fost aproape plină - s-a petrecut în setul al doilea. După 2-8, gălăţencele au venit foarte aproape, în mai multe rânduri, de valoroasele lor partenere de întrecere: 6-10, 9-12, 17-20, 19-22, dar şi 21-22 şi chiar 22-23, dar acel zvâc de final a lipsit în tabăra noastră şi setul s-a încheiat la 22-25. Din păcate, actul al treilea nu a avut nimic asemănător şi partida s-a încheiat la scorul de 0-3 (12-25, 22-25 şi 18-25).

Stafful tehnic gălăţean a folosit aproape toate jucătoarele din lot: Ivana Radonjici, Maria Jose Bouza (Ana Marisa Radu), Anamaria Berdilă (Sorina Miclăuş), Daniela Lupescu (Laura Simonia), Borislava Saykova (Ganna Magerova), Talita do Nascimento – Andreea Ispas şi Violeta Stan (libero).

În etapa a doua, CSU Belor se va deplasa la Piteşti, pentru întâlnirea cu localnicele de la FC Argeş.

Citit 1462 ori Ultima modificare Duminică, 06 Octombrie 2019 16:27