Debut excelent pentru Oţelul!

HC Oţelul Galaţi – „U” Jolidon Cluj 29-24, în prima etapă a campionatului * Interul gălăţean Alina Branişte Horjea a marcat cu trei goluri mai puţin decât toate cele trei adversare de la linia de 9 metri la un loc * Cu Alexandrina Soare pe banca oficială, echipa gălăţeană a impresionat plăcut de la primul meci

Etapa inaugurală a Ligii Naţionale de handbal feminin a propus spectatorilor din Sala „Siderurgistul” un derbi european, între reprezentantele României în Cupa Cupelor, respectiv Liga Campionilor. Spectacolul oferit de cele două echipe a fost unul deplin.

HC Oţelul, cu antrenoarea Alexandrina Soare la primul meci oficial după revenirea la Galaţi, a deschis scorul prin Alina Branişte, dar în minutul 7 adversarele conduceau cu 3-1. Printr-o forţă impresionantă în atac, graţie trioului Ani Senocico, Tivadar şi Holhoş (jucătoare de echipă naţională), Clujul s-a distanţat la 3-6 (min. 12), doar reuşitele Alinei Branişte ţinând Galaţiul în viaţă.

Cu turnurile de control Druţu şi Manda, exponenţiale în centrul noului sistem de apărare pregătit de antrenoarea gălăţeancă, şi cu numeroasele intervenţii ale portarului Ionica Munteanu (peste 20 pe tot parcursul meciului!), Oţelul s-a impus, treptat, pe tabela de scor: 14-11, la pauză.

Evoluţie perfectă!

Poarta, apărarea şi atacul au funcţionat perfect şi în partea a doua a jocului de sâmbătă. Alina Branişte (13 goluri) a continuat să dicteze în faţa adversarelor, singură marcând aproape cât cele trei jucătoare de la 9 metri ale echipei vicecampioane.

Bine în faza ofensivă a jocului gălăţean a evoluat şi Diana Druţu, care a surprins numerosul public printr-o serie de goluri. Cu toate aceste ingrediente, Oţelul nu avea cum să rateze victoria.

Interul Branişte a marcat pe contraatac ultimul gol al meciului, la final toată lumea celebrând un succes excelent în faţa celei de-a doua echipe a României, după campioanele de la Oltchim Rm. Vâlcea. Două puncte importante în contul Oţelului şi un stil de joc care va pune probleme tuturor echipelor din campionat.

„Am fost o echipă”

„Le felicit pe fete pentru cum au evoluat în acest meci. Înseamnă că nu am muncit degeaba în această perioadă de pregătire. Arma numărul unu a fost apărarea, dar întreaga echipă a evoluat aşa cum mi-am dorit. Mulţumim spectatorilor pentru susţinere”, a declarat la final Alexandrina Soare.

„Sunt foarte fericită. Am făcut un meci excelent în faţa vicecampioanei României. Atuurile noastre au fost o dăruire extraordinară şi faptul că am fost o echipă”, a precizat interul Alina Branişte Horjea.

Oţelul – „U” Cluj 29-24 (14-11)

Evoluţia scorului: 1-3 (min. 7), 7-7 (min. 15), 11-8 (min. 25), 14-11 (pauză), 17-11 (min. 36), 22-16 (min. 46), 26-21 (min. 54) şi 29-24 (rezultat final);

Minute de eliminare: Oţelul – 2, Cluj – 2; aruncări de la 7 metri: Oţelul – 3 (două transformate), Cluj – 5 (3);

Arbitri: Eremia – Drăgănescu (Gorj).

Au evoluat formaţiile:

HC Oţelul: Ionica Munteanu, Cristina Bobeică, Loredana Nica – Alina Branişte Horjea 13, Diana Druţu 4, Cătălina Cioaric 4, Roxana Bodârlău 3, Manuela Rădulescu Manda 2, Paula Pavăl 2 şi Nicoleta Tudor 1. S-au mai aflat pe foaia oficială: Renata Tătăran Ghionea, Carmen Gheorghe, Iulia Artean, Daciana Curtean, Maricica Trandafir şi Delia Mărginean.

„U” Jolidon: Viktoria Petroczi, Viorica Suba – Adriana Holhoş Stoian 7, Mihaela Ani Senocico 5, Mihaela Tivadar 4, Magdalena Paraschiv 3, Nicoleta Dincă 3 şi Florina Bârsan Chintoan 2. Au mai evoluat: Alina Ţurcaş, Oana Bondar şi Raluca Mihai.

* Celelalte rezultate ale primei etape din Liga Naţională: HCM Roman – Oltchim Rm. Vâlcea 27-28, CSU Neptun Constanţa – CSM Bucureşti 27-23, CSM Ploieşti – ASC Corona Braşov 29-27, HCM Baia Mare – HC Zalău 19-27, Dunărea Brăila – SCM Universitatea Craiova 31-23 şi CSM Cetate Deva – CSM Bacău 24-19.

* La sfârşitul săptămânii sunt programate partidele rundei a doua din Liga Naţională. Gălăţencele nu vor avea parte de o misiune uşoară în deplasare la CSM Bucureşti, chiar dacă echipa antrenată de Vasile Mărgulescu a pierdut surprinzător la Constanţa.

Citit 632 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00