Final de sezon în Liga a III-a

* În ultima etapă, două victorii la acelaşi scor * Politehnica – cea mai bună clasare *

Echipele din cel de-al treilea eşalon şi-au încheiat misiunea în actuala ediţie de campionat. În ultima etapă, doar două dintre echipele gălăţene au evoluat (ambele învingătoare cu 2-1), în timp ce Oţelul II şi-a luat vacanţă cu o săptămâă mai devreme.

* Politehnica a dispus de CS Panciu cu 2-1, după ce la pauză au condus vrâncenii (Covaci – min. 34). Golurile echipei noastre au venit în minutul 58 – Francis Ableta şi Fălcaru (min. 78 – din penalti, fază la care oaspeţii au suportat şi o eliminare).

Şi Politehnica a jucat o vreme în zece, după eliminarea lui Radu (în repriza a II-a). Antrenorul Puiu Antohi (secund – Marius Cosoreanu) nu a putut beneficia de serviciile a 3 titulari – Velicu, Munteanu şi Serian, indisponibili.

„Unsprezecele” gălăţean: Stoica – Radu, Anghel, Stamate, Racoviţă – Şerbănescu, Fălcaru, Chiriac, Bahica – Ableta (Curmei), Ionuţ Cristian (Roman).

* FCM Dunărea II a întâlnit CSM Paşcani – două dintre echipele care au părăsit competiţia. Un meci cu câteva ocazii interesante, trei dintre ele fiind concretizate. Şi în acest meci scorul a fost deschis de oaspeţi (Ştiubei).

Până la pauză, însă, Huhulea – cu un şut de la 30 de metri, la „vinclu” – a restabilit echilibrul pe tabela de scor. Golul victoriei a venit în mitanul al doilea (Arhire, după o fază de unu la unu cu portarul advers).

Antrenorul Alexandru Avanu a aliniat formaţia: Vlasie-Dima, Bozean, Tudoran, Petică-Iordache, M. Neculai, Huhulea, Cojocaru-Fărcăşanu, Arhire. Au mai jucat: Comănescu, Velicu şi Panait.

* Oţelul II a avut etapă liberă.

Echipele gălăţene se clasează astfel: Politehnica - locul 7, cu 48 p (49-47), Oţelul II – locul 10, cu 46 p. (51 – 36) şi FCM Dunărea II – locul 15, cu 22 p. (22-66).

Din Seria I a promovat în Liga a II-a CF Brăila – 81 p (90–18), la 15 puncte faţă de a doua clasată.

Vor juca în Liga a IV- a: CS Gura Humorului, FC II Vaslui, Dunărea II, CSM Paşcani şi Pambac Bacău.

Citit 652 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00