CS Municipal a revenit cu un succes clar

După o pauză de circa două luni, Campionatul Diviziei A feminine de handbal s-a reluat pentru disputarea meciurilor ultimelor trei etape ale turului. În primul meci, gălățencele de la CS Municipal au jucat acasă cu CSM Roman, în fața căreia s-au impus cu scorul de 23-17 (12-8).

"A fost un meci cu plusuri și minusuri, influențat și de pauza de inactivitate competițională. Fetele au respectat sarcinile de joc, s-au apărat foarte bine, însă în ofensivă mai avem de lucru. Odată cu scurgerea etapelor, vom îmbunătăți jocul și pe semicercul advers", ne-a declarat antrenorul Valeriu Costea.

Gazdele au condus permanent, o singură dată a fost egalitate, 8-8 (min. 18), în timp ce în minutul 47 s-a înregistrat cel mai mare ecart al partidei, de 11 goluri: 21-10.

Cele 15 jucătoare care au adus primul succes din acest an: Ana Maria Micu, Roxana Ivanov, Bianca Aron - Cristina Andrița (4 goluri), Mădălina Conache (3), Ana Maria Lopătaru (2), Cristina Marcu (1), Andreea Prescură (1), Raluca Tănase, Iulia Eiler (3), Mălina Bichir (4), Andreea Merlă (2), Iulia Sava, Mădălina Mureș (1) și Iasmina Ichim (2).

Clasamentul la zi are în frunte formația gățeană: 1. CS Municipal Galați 24 puncte, 2. Neptun Constanţa 23 p, 3. Corona Brașov 22 p, 4. Unirea Slobozia 22 puncte.

În alte două meciuri ale rundei, Corona - Spartac București 56-16 şi Știința Bacău - Neptun 28-38.

Până la finalul turului, gălățencele mai au de jucat două meciuri: în deplasare cu echipa a doua a CS Municipal București și acasă cu Neptun Constanța.

Citit 1054 ori Ultima modificare Marți, 25 Ianuarie 2022 00:39