CSM Galați, liderul Seriei A

27 de puncte după 10 meciuri, cu nouă victorii și un singur eșec, plus golaveraj foarte bun. Acesta este bilanțul echipei gălăţene de handbal feminin CS Municipal, înaintea ultimului meci din turul de campionat al Diviziei A (eșalonul secund). Meciul cu numărul zece a avut loc în Capitală, cu echipa a doua a CS Municipal. După o primă repriză surprinzător de echilibrată, 14-13, la reluare altfel au stat lucrurile. Bine sfătuite la pauză, elevele antrenorului Valeriu Costea și-au pus în aplicare cunoștințele, valoarea și experiența, iar la fluierul final s-au aflat într-un net avantaj: 28-21.

Lotul aliniat și marcatoarele celor 28 de goluri: Ana Maria Micu, Nicoleta Petre, Bianca Aron - Cristina Andrița (9 goluri), Mădălina Conache (4), Nikolina Knezevici, Ana Maria Lopătaru (5), Cristina Marcu, Andreea Prescură (3), Raluca Tănase, Iulia Eiler (3), Mălina Bichir (1), Mădălina Mureș, Iasmina Ichim (3).

În ultima etapă a turului urmează meciul derbi al seriei, CSM Galați - CSU Neptun Constanța, ocupantele primelor două locuri, întâlnire programată sâmbătă, 5 februarie, ora 12.30, la Sala Sporturilor "Dunărea".

Citit 1247 ori Ultima modificare Marți, 01 Februarie 2022 00:36