Sub egida Comitetului Național Paralimpic, la Sibiu a avut loc o competiție de baschet în fotoliu rulant. Între participante s-a aflat și echipa Academiei de baschet Phoenix Galați, creată în parteneriat cu Federația Motivation România.
Recentele întreceri au contat pentru competiția națională ”Cupa României”, iar gălățenii s-au numărat printre protagoniști. Au participat șapte formații, iar echipa noastră s-a clasat pe un onorant loc doi, cea mai importantă performanță din istoria echipei.
Componența lotului: Gigi Oană, Cristian Donose, Adrian Stase, Ianis Purice, Dumitru Patriche, Mircea Cazacu, Daniel Ștefan, George Constantinescu și Angel Moraru (antrenor Alin Culea).
De remarcat că, în acest sezon, aceeași echipă s-a clasat pe locul al cincilea în Campionatul Național.

