Runda a XIX-a, favorabilă gălățenilor: CSM Arcada, un nou derbi adjudecat

Sala Sporturilor ”Dunărea” a găzduit unul dintre marile derbiuri din primul eșalon al campionatului masculin. Protagoniste – CSM Arcada și SCMU Craiova, echipe de pe podium, pregătite de doi antrenori valoroși, actualul și fostul selecționer, Sergiu Stancu, respectiv, Dănuț Pascu.

Un meci ce anunța o dispută aprigă, urmărit cu interes de către publicul gălățean, mare amator de volei, s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru Arcada. Au fost două perioade distincte ca joc, primele două seturi fiind dominate clar de gălățeni, iar următoarele două, mult schimbate, cu oltenii în ofensivă. Iată concretizate cele zise, în condițiile în care băieții noștri au pornit cu "sextetul" de bază: Raici, Talpă, Rangel, Sestan, Bala, Sobirov – Kantor (libero). Evoluția pe scurt: 3-1, 7-4, 10-7, 19-15, 21-17, 25-20 (primul set); 3-4, 8-8, 14-11, 20-15, 25-17 (al doilea set). Cu totul altfel au stat lucrurile în următoarele, când oaspeții au echilibrat partida: 4-1, 6-5, 10-7, 17-13, 20-15 şi se părea că succesul va fi la zero, dar nu, pentru că SCMU Craiova a arătat o altă față, a profitat și de o oarecare lejeritate a gazdelor în joc și a trecut în ofensivă, 24-22, 24-24, cu alte egalități până la 28, moment în care oaspeții au fost mai... realiști și 28-30.

Surprinzător de echilibrat a continuat și setul patru: 4-3, 7-5, 14-14, 17-19, 22-22 și cu un final reușit, 25-23.

La gălățeni au mai jucat: Teleleu, Butnaru, Rață, Toro și Magdaș, cel care a trimis ultima minge decisivă în careul advers.

Destul de șovăielnic, arbitrajul ploieștenilor Darius Meșca și Marius Ștefurac, contestat de ambele formații.

Despre meci, ne-a vorbit și Sergiu Stancu, antrenorul învingătorilor: „Am avut dominare în primele seturi și 20-15 în al treilea, dar a intervenit o relaxare, urmată de unele erori, care au condus la schimbarea situației din teren. Partea bună a fost aceea că am reacționat la timp și am încheiat în avantaj. Sunt trei puncte importante în acest final fierbinte de sezon”.

Miercuri de la ora 18:00, tot la Galați, este programat meciul retur din ”Cupa României” cu Dinamo (3-1, în tur).

„Studentele”, succes în Capitală

Tânăra echipă CSU Hygienium, pregătită de antrenoarele Adriana Dudnic și Ileana Berdilă, continuă seria victoriilor din retur. Sâmbătă, au jucat în Capitală, cu CTF "Mihai I", de care au dispus cu scorul de 3-0 (25-14, 26-24, 25-22), al cincilea succes din retur fără set pierdut.

Echipa de start: Carolina Radu, Camelia Vasile, Alexandra Iordache, Maria Vilău, Anamaria Berdilă, Sorina Răileanu - Minca Andreea Cristea (libero). Au mai jucat: Crina Arbunea, Cristina Popoiu, Ioana Ștefu și Maria Neacșu.

Sâmbătă se va juca marele derbi al seriei Est, între Argeș Pitești și CSU Hygienium, ocupantele primelor două locuri.

Citit 739 ori Ultima modificare Duminică, 20 Februarie 2022 20:10